Vissza a főoldalra - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002
2001. december 27.

Mozivarázs

New York, New York

Nem kétséges, hogy Martin Scorsese rendező kedvenc színésze: Robert De Niro. Két elhíresült erőszak-filmet is forgattak együtt, az 1975-ös Taxisofőrt és az 1979-es Dühöngő bikát. Közben ez a zenés produkció volt a pihenőjük, hogy megmutathassák, tudnak ők másról és másképp is szórakoztatni, mint vérrel és feszültséggel.

A New York, New York zenés film, De Niro partnere az a Liza Minelli, aki a Kabaré néhány évvel korábbi kirobbanó sikere után ki volt éhezve egy hasonló zenés szereplehetőségre. A történet a második világháború után kezdődik. Két szakmabeli, két muzsikus sodródik egymás mellé. Mindketten érzékenyek, sebezhetőek. Meglepő a "vadember" hírébe keveredett De Nirót egy neurotikus szaxofonos szerepében viszontlátni. Annyira komolyan vette a feladatát, hogy a figura kedvéért még szaxofonozni is megtanult. Hiába, ezt tanulta el a sztanyiszlavszkiji módszerekre szakosodott Actor's Studio tanodájában.

Liza Minellinek természetesen nem kellett külön énekórákra járnia. A szaxofonos és az énekesnő azonban - bár mindketten a könnyű műfajban jeleskednek - nem azonos stílus és zenei irányzat követői. A lány fülbemászó szving dallaminak nagyobb a sikere, mint a férfi újszerűnek ható dzsessz játékának, a bebop-nak. Ez azután lassanként éket ver közéjük. A New York, New York tehát egyfelől egy szerelem kialakulásának és válságának története, másfelől zenés mozi, ígéretes stílusparádé annak, aki nem csak az érzelmekre, hanem a jó muzsikára is kíváncsi. Higgyék el, december 29-én este tízkor érdemes lesz a Duna tévé elé kuporodni!

- Kelecsényi -


2001. december 21.

Mozivarázs

A világ legszebb története

A Biblia, mint történet feldolgozása a mozgókép évszázadában folyton kísértette a filmeseket. Kísértés a jóra - így jellemezhetnénk azt az igyekezetet, amely már a némafilm korában megpróbálta természetesen röviden és kivonatolva újramesélni a Jézus-történetet.

Legemlékezetesebb talán a Ben Hur első filmváltozata, amely csak érintőlegesen nyúlt a bibliai történethez, ám a kereszténység szelleme mégis ott lebegett a szuperprodukció cselekménye fölött. George Stevens rendező 1965-ben vállalkozott rá, hogy vallástörténeti hűséggel követve a Bibliát, a lehető legteljesebben filmre vigye a Jézus-történetet. A világ legszebb történetének azonban nagy filmes vetélytársa akadt akkoriban. 1964-ben készült el Pier Paolo Pasolini Máté evangéliuma című alkotása, amely igen eredeti módon alkotta újra újszövetségi forrása alapján a keresztény világ alapmítoszát.

Persze a Stevens-verziónak (is) nagy sikere volt. Igaz, még e nagy érdeklődés sem hozta teljes egészében vissza a producerek befektetéseit. Pénzügyi értelemben tehát a film kudarcot vallott. A hiteles helyszínek, díszletek és jelmezek árán kívül az impozáns színészgárda gázsija is jelentősen terhelte a költségvetést. Jézus szerepére egyébként az addig csak enervált Bergman-hősként ismert Maw von Sydowot szerződtették, akinek ezzel indult nemzetközi karrierje. De még a kisebb epizódokban is nagy nevek jelentek meg a filmvásznon: Charlton Heston, John Wayne, Sidney Poitier, Angela Lansbury, Carrol Baker. Az impozáns és különös sorsú alkotást ezúttal a Duna Tv tűzi műsorára. Természetesen szentestén és karácsony első napján.

- Kelecsényi -


2001. december 17.

DVD ajánló

Mesék Mátyás királyról

Egy frissen szerveződő kiadó, az Antenna Multimédia Rt. (AMM) gondozásában a jövőben magyar animációs filmek egész sora jelenik meg DVD-n. A kiváló és hiánypótló kezdeményezés első darabja már napvilágot is látott: a Mesék Mátyás királyról tizenhárom epizódja igazi kuriózumnak számít a karácsonyi forgatagban. Ezt a nagyszerű mesefolyamot egyébként az ország talán legigényesebb rajzfilmes csapata, a Kecskeméti Stúdió jegyzi.

A korong azonban számos extrát is tartalmaz. A mesefilmeken kívül, melyek a Duna Tv-ben komoly sikert arattak, a lemezen oktató- ismeretterjesztő anyagok is fellelhetőek. Ha a néző kíváncsi, mi lehet a jól ismert Mátyás-anekdoták valóságalapja, talál hozzájuk két negyedórás dokumentumfilmet. Sőt, egy a kicsik számára is közérthető összeállítás is van a lemezen, ennek témája: Mátyás és Beatrix királyné kapcsolata.

Az AMM kiadó tervei egyébként a Magyar Mesekincstár sorozattal kiterjednek az Internetre is. Ha a Mátyás Király-lemez ifjú vásárlója éppen a világhálón bóklászik, érdemes ellátogatnia a www.mesekincstar.hu címre, ahol már a mostani Mátyás-mesékhez is gazdag történelmi, kultúrtörténeti link-gyűjteményt talál, amely segít eligazodni a népmesék és legendák, vagy éppen a rajzfilm-művészet világában.

A lemezen a sorozat következő epizódjai találhatók meg:

  • Az igazmondó juhász
  • Egyszer volt Budán kutyavásár
  • Beatrix királyné tréfája
  • A cinkotai kántor
  • A kolozsvári bíró
  • Mátyás király Gömörben
  • A három bakkecske
  • Mátyás szolgái
  • Furcsa látogatók
  • Mátyás kovácsa
  • A tök és a négy ökör
  • A nekeresdi bíró
  • A névnapi jóslat

- Sz.Z.A. -


2001. december 12.

DVD ajánló

Amerika alulnézetből

Forrest Gump (Special Collector's Edition, 2 DVD)

Forrest Gump rendkívül alacsony intelligenciahányadosa ellenére azt vallja, hogy csak az számít hülyének, aki hülyeségeket csinál. Az ő szemén keresztül pereg le előttünk az USA történelmének három évtizede. Forrest "normálisan" végigcsinálja mindazt, amit az USA átlagpolgárai ezekben az években - például a vietnami háború őrültségét. Élete során számos mulatságos helyszínen és környezetben fordul meg, ezek közül többször is felbukkan a Fehér Házban, ahol az éppen aktuális elnökökkel parolázik, míg végre egybekelhet gyermekkora óta imádott szerelmével, aki nagy-nagy boldogságára utóddal is megajándékozza.

A Winston Groom által remekül eltalált regényfigurát, Tom Hanks nagyszerűen jeleníti meg, a 6 Oscar-ral jutalmazott, 1994-ben készült, 136 perces filmben. Mellette olyan kiváló színészek alakításait láthatjuk, mint Robin Wright, Sally Field vagy Gary Sinise. A DVD változat külön érdeme, hogy második lemezének extráit is magyar felirattal látták el. Ezekből megtudhatjuk hogyan vették fel, a blue box technika segítségével, Forrest és Kennedy elnök kézfogását, valamint arra is fény derül, hogyan rögzítették a kínai asztalitenisz bajnokság jeleneteit, amelyeket pingponglabdák nélkül vettek fel, és csak később a számítógép segítségével varázsolták a képre a villámgyorsan pattogó labdákat.
Extrák: audiokommentár Robert Zemeckis rendező, Steve Starkey producer és Rick Carter produkciós tervező közreműködésével, audiokommentár Wendy Finerman producerrel, "Forrest Gump szemén keresztül" - 30 perces werkfilm, 11 jelenet vizuális effektjeinek és trükkfelvételeinek részletes bemutatása, próbafelvételek a gyerekszereplőkkel, valamint Robin Wright-al , "A maszkkészítő varázslata"- dokumentumfilm, fotógaléria.

 

Kisasszonyok (Little Women)

Az amerikai polgárháború idején játszódó történet hősnői a March-nővérek: a gyönyörű Meg, a törékeny Beth, a romantikus Amy és végül a szenvedélyes Jo, aki mindenre elszántan küzd a kor társadalmi szokásai ellen és nő létére íróként szeretne érvényesülni. A rakoncátlan nővérek életét féltő szeretettel irányítja édesanyjuk, Marmee. Sírás és kacagás, bánat és öröm kíséri az apa nélkül felnövő négy kisasszony felnőtté válásának viharos éveit. Megjelennek körülöttük a férfiak és velük jutnak el a keserű-boldog végkifejletig...
Extrák: a rendező audiokommentárja, werkfilm, kimaradt jelenetek, fotógaléria, történelmi háttérinformációk, két interaktív játék, galéria a kosztümökről és a díszletekről (kommentárral), az alkotók filmográfiája.

- Steve -


2001. december 10.

DVD ajánló

Főszerepben: Marlon Brando

A rakparton (On the Waterfront)

A New York-i kikötőben Terry (Marlon Brando), az egykori ökölvívó, sötét üzelmekbe fog Friendly szakszervezeti vezetővel (Lee J. Cobb). A szervezet brutalitásával szembe forduló dokkmunkások egyike azonban gyilkosság áldozatává válik. A kikötőnegyedben igen aktívan működő Barry atya (Karl Malden) és Terry szerelme, Edie (Eva-Marie Saint) segítségével Terrynek sikerül elnyerni a dokkmunkások bizalmát és meggyőzi őket, hogy erőiket egyesítve felvehetik a harcot az emberhez méltó munkakörülményekért és a szakszervezeti maffia terrorja ellen. Elia Kazan 1954-ben született, eredeti helyszíneken forgatott filmjét nyolc Oscar-díjjal jutalmazták.
Extrák: Richard Schickel filmkritikus és Jeff Young, a rendező életrajzírójának audiokommentárja, werkfilm, interjú a rendezővel, videó-fotógaléria, előzetesek.

Apokalipszis most (Apocalypse Now Redux)

Willard kapitány (Martin Sheen) a saigoni CIA-tól azt a különleges megbízatást kapja, hogy egy nyilvánvalóan megőrült ezredest (Marlon Brando) likvidáljon. Az ezredes ugyanis a kambodzsai dzsungelben alakította ki saját birodalmát, amelyben magát istenként imádatja, és kíméletlen magánháborút folytat. Willard útja felfelé a folyón, a háborús területen keresztül egyre inkább erős színekkel festett rémálomhoz hasonlít. Az 1979-es keltezésű, nagyszabású mozi elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Pálmáját és Oscar-díjat kapott az operatőri és a hangmérnöki munkáért. A mozikban korábban vetített 145 perces verzióhoz képest, majd egy teljes órával hosszabb, rendezői változat került most kiadásra DVD-n, a Paramount jóvoltából.
Extrák: eredeti előzetes, werkfilm.

- Steve -


2001. november 28.

DVD ajánló

A rettegés fokai

Az egykori elítélt Max Cady (Robert de Niro) 14 évvel korábban megerőszakolt egy kiskorú lányt. A börtönből szabadulva egyetlen cél lebeg előtte: bosszúhadjáratot kezdeni annak az ügyvédnek (Nick Nolte) a családja ellen, aki rács mögé juttatta őt. Cady azzal vádolja az ügyvédet, hogy annak idején elhallgatta a bíróság előtt a mentségére szolgáló bizonyítékokat. Eleinte csak finoman provokálja az ügyvédet, lelkifurdalást kelt benne. Aztán taktikája lelki terrorba csap át, az ügyvéd feleségét (Jessica Lange) és leányát (Juliette Lewis) zaklatja folytonos fölbukkanásaival. Végül a családfő nem bírja tovább, és véres leszámolásra kerül sor közöttük. Az ügyvéd hiába győzi le ellenfelét, családi élete megrendült, már sohasem áll helyre korábbi boldogságuk.

Martin Scorsese újra megfilmesítette J.Lee Thompson fekete-fehér thrillerét, a Cape Feart. A film nem egyszerű másolat, hanem sokkoló pszichothriller, melynek témája a szex, az erkölcs, a bűn és a vezeklés. Scorsese minimálisra visszafogott erőszakjeleneteivel az erőszak maximumát képes érzékeltetni. A korábbi verzióval ellentétben ezt az új változatot a hitelesség jellemzi, s így még hangsúlyosabb benne a rendkívüli körülmények közé került emberek megváltozása. Az újrafeldolgozás további érdeme, hogy a két hajdani főszereplő, Robert Mitchum és Gregory Peck itt két kisebb szerepben tűnik fel. A DVD változat igazi különlegességét pedig az adja, hogy a dupla lemezen mindkét filmverzió - az 1962-es és az 1991-es egyaránt - megtalálható.
Extrák: mindkét film eredeti előzetese, werkfilm.

- Steve -


2001. november 26.

DVD ajánló

Egy nehéz nap éjszakája

A Beatleseknek szerencséjük volt a mozival. Találkoztak egy - megzabolázhatatlan, szabad - szellemükhöz és tehetségükhöz méltó, velük egy húron pendülő rendezővel, a brit humor mesterével, az amerikai Richard Lesterrel. 1964-et írunk, és négy fiatal liverpooli srác éppen a világot készül megváltani. Ez a vakmerően korhű rock'n'roll vígjáték feltárja a gombafejek mindent és mindenkit túlélő sikerének titkát: a mozi egy áldokumentumfilm stílusában követi nyomon John, Paul, George és Ringo egy napját, éppen azt amikor elhatározzák, hogy a zenekar életében először megszegik a szabályokat. Az elkövetkező 24 órában kidobják időbeosztásukat, semmibe veszik kötelezettségeiket és belekóstolnak a szabadságba. Sikoltozó rajongókat kell kicselezniük, ki kell térniük a sajtó szenzációéhes firkászai elől, ellen kell szegülniük menedzserüknek és ellenőrzésük alatt kell tartaniuk Paul rögeszmés nagybácsiját (Wilfried Brambell). A filmet két Oscar-díjra is jelölték Alun Owen forgatókönyvéért és a zenei rendező, Sir George Martin munkájáért.
Extrák: A DVD változat teljesen restaurált és digitálisan felújított kép és hanganyagot tartalmaz, valamint megtalálható a film eredeti előzetese.

- Steve -


2001. november 23.

DVD ajánló

Ízletes limonádék

Távol Afrikától (Out Of Africa)

Sydney Pollack 155 perces, 1985-ben készült filmje elragadó képekben meséli el a dán írónő, Karen Blixen életének az első világháború előtti szakaszát. Az írónő (Meryl Streep) férjhez megy Bror Blixen báróhoz (Klaus Maria Brandauer), és követi őt Kenyába. A férfi hamarosan ismét a saját életét kezdi élni, felesége viszont úgy dönt, hogy ott marad Afrikában, és megpróbál a farmján gazdálkodni. Nemcsak az ország szerelmese lesz, hanem szenvedélyesen beleszeret egy kalandortermészetű vadászba, Dany Fitsh Hattonba (Robert Redford). Dany azonban lezuhan kis sportrepülőgépével, és a farm is tönkremegy, az asszonynak nem marad más választása, mint hogy hazatérjen Dániába. A Távol Afrikától Blixen gyönyörű és megható elbeszélése emlékeiről, szerelmes levél azoknak a helyeknek és embereknek, akiket imádott. A filmet eredeti helyszíneken, Kenyában forgatták, hét Oscar-díjat kapott: a legjobb film, a rendezés, az operatőr, a zene (John Barry), a látványterv, a forgatókönyv és a hangfelvétel kategóriában.
Extrák: audiokommentár, eredeti előzetes, produkciós információk, filmográfiák.

Bridget Jones naplója (Bridget Jones's Diary)

Bridgetnek (Renée Zellweger) túl a harmincon sincs, aki ágyába hozná a reggelit, viszont tíz felesleges kiló hullámzik az ideálisnak álmodott testsúlyán felül, így állandóan fogyózik, ám ennek ellenére csak hízik és hízik. Rabja a szappanoperáknak, s legnagyobb öröme, ha a barátnőivel átmulatott, alkoholban úszó és átfüstölt éjszaka után karaoket énekelhet a rádió harmincon felülieknek sugárzott slágereire. A sors úgy hozza, hogy hirtelen két férfi is megjelenik az életében. Szerelmi viszonyt kezd szoknyavadász főnökével (Hugh Grant), miközben anyja össze akarja boronálni gyerekkori játszótársával, a borzasztó pulóvereket hordó Mark Darcyval (Colin Firth). Végül választania kell...

Sharon Maguire remek filmadaptációt készített Helen Fielding bestselleréből, a Bridget Jones naplója az intelligens női komédiák prototípusát dicséri. A hazai mozipremiert példás gyorsasággal, már december elején követi az extrákban bővelkedő DVD változat. Ezen az amerikai Zellweger kisaszony frissen szerzett angol akcentusát is megcsodálhatjuk.
Extrák: werkfilm - a rendező, Sharon Maguire és a szereplők közreműködésével, a rendező audiokommentárja, törölt jelenetek, Gabriel és Shelby Lynn videoklip.

- Steve -


2001. november 09.
Díjazott Maffiózók

Los Angelesben megtartották a szeptemberi terrorcselekmények miatt kétszer is elhalasztott Emmy-díjak átadását. Az amerikai televíziózás legnagyobb ceremóniáját a legszigorúbb biztonsági intézkedések előzték meg, a helyszín fölötti légteret repülési tilalom alá helyezték. A legjobb drámai sorozatnak a Fehér Házban játszódó The West Wing, a legjobb komédiának a Sex and the City bizonyult, a legjobb drámai alakításokat James Gandolfini és Edie Falco nyújtotta a The Sopranos (Maffiózók) című darabban.

- Merliner News -


2001. november 07.
Harry Potter a mozikban

Vasárnap Londonban tartották a Harry Potter filmváltozata premierjét: J. K. Rowling 46 nyelvre lefordított, százmillió példányban elkelt regényét Daniel Radcliffe-fel a címszerepben Christopher Columbus vitte vászonra. A mozikban november 16-án startoló film felnőtt szereplői között látható John Cleese, Richard Harris és Robbie Coltrane is. A 125 millió dollárból készült, 143 perces produkciót Nagy-Britanniában Harry Potter and the Philosopher´s Stone (H. P. és a bölcsek köve), Amerikában Harry Potter and the Sorcerer´s Stone (H. P. és a varázsló köve) címmel vetítik majd (miként a könyv is e két címen futott), de akárhogy is, az év legnagyobb kasszasikerét, sőt a Titanic bevételi rekordjának megdöntését - valamint a Bloomsbury kiadó által megjelentetett bestseller forgalmának további fellendítését - várják tőle.

- Merliner News -


2001. november 05.
Filmszemle az Urániában ?!

Megszületett a döntés: a 33. Magyar Filmszemlét 2002. január 31 és február 5-e között rendezik Budapesten, a legfőbb helyszín (fejállomás?) valószínűsíthetően az újjáépülő Uránia Filmpalota lesz. Immár a Filmszemle Tanács elnökének és tagjainak listája is teljes: Böjte József lesz a "prezident", a többiek: Janisch Attila, Salamon András, Siklósi Szilveszter, Székely Orsolya, Szomjas György és Tóth Erzsébet. A Szemle műsora - a hagyományok szerint - versenyprogramból, információs vetítésekből, illetve egyéb kiegészítő programokból áll majd.


- Merliner News -


2001. szeptember 28.

DVD ajánló

Főszerepben: Audrey Hepburn

Római vakáció (Roman Holiday)

A Paramount és William Wyler 1953-as keltezésű habkönnyű, ma már klasszikusnak számító vígjátékában egy távoli ország hercegnője tesz európai körutazást. Mire Rómába ér, már annyira unja a közszereplést, hogy úgy dönt legalább egy napra kitör, és inkognitóban elvegyül a nagyváros forgatagában. A szállodából kiszökve egyedül vág neki Róma utcáinak. Számításon kívül hagyja azonban a helyi sajtót. Joe Bradly (Gregory Peck), a rámenős újságíró hamar felfigyel az éjszakai szökevényre, és a nyomába ered. Amerikainak adja ki magát, és felajánlkozik, hogy megmutatja neki a várost. Abban reménykedik, hogy így különleges riportot tud készíteni a hercegnőről. Joe azonban - még lapzárta előtt! - beleszeret a lányba. Ráadásul a hercegnőt is magával ragadja a rokonszenves idegenvezető vonzereje. Együtt töltenek egy napot, de este örökre elbúcsúznak egymástól. A hercegnő és az újságíró is visszatér megszokott életébe, ám a találkozás mindkett?jüket megváltoztatja...
Audrey Hepburn első főszerepével, 24 évesen elnyerte az Oscar-díjat, és ezzel egy időben egy teljesen új nőtípus megtestesítőjévé vált: kisleányos bája szöges ellentétét képezi a negyvenes évek dúskeblű sexideáljainak.
Extrák: eredeti filmelőzetes, fotógaléria.

Sabrina

Egy évvel a római vakációzást követően Billy Wilder forgatott a szép színésznővel. 109 perces mozijában egy sofőr lányát alakítja hősnőnk, aki beleszeret apja gazdag munkaadójának fiába, az előkelő megjelenésű Davidbe (William Holden). A lány két évig egy párizsi háztartási iskolába jár, s amikor vonzó hölgyként hazatér, nyomban megpróbál David közelébe férkőzni. A fiút addigra már a cég érdekeinek megfelelően másfelé kötelezték el, de ez nem akadályozza meg abban, hogy Sabrinával szerelmi viszonyba kezdjen. Ezért aztán összeül a családi tanács, hogy David tervezett házassága ne essen kútba. David kissé régimódi agglegény bátyja (Humphrey Bogart) vállalkozik arra, hogy udvarol majd Sabrinának, és eltereli figyelmét Davidről. A pedáns üzletember végül maga is beleszeret a lányba, és feleségül is veszi.
Extrák: a film előzetese, képgaléria, magyar felirat

Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany's)

A Tiffany a felső tízezer ékszerboltja. Holly Golightly (Audrey Hepburn) reggelizés közben egyre csak a luxusékszerbolt csábító kirakatát bámulja. Ez álmai netovábbja, hiszen tizennyolc évesen otthagyta szülővárosát és férjét, hogy divatos frizurával és negyven centis szipkából pöfékelve, mint playgirl meghódítsa New York előkelő világát. Adakozó kedvű kísérőkben és hóbortos partikban nincs hiány, épp csak érzelmeknek van szűkében. Mindaddig, amíg bele nem habarodik egy ágról szakadt, sikertelen íróba (George Peppard)....
Blake Edwards humoros és gondolatébresztő filmje Truman Capote kisregénye nyomán készült. Henry Mancini betétdala, a Moon River (Holdfolyó) pedig máig örökzöld sláger.
Extrák: eredeti filmelőzetes

Amerikai fogócska (Charade)

Stanley Donen emlékezetes, 1963-ban készült filmjében a fiatal özvegy (hát persze, hogy Audrey Hepburn) Párizsba utazik, ahol kideríti, hogy nemrégen meggyilkolt férje egy közönséges gazember volt, aki után piszkos pénzeket örökölt. Ez a körülmény azonban egy jottányit sem zavarja meg azt a három gonosztevőt, akik megfenyegetik az özvegyet. Végül egy titokzatos férfi (Cary Grant) siet a hölgy segítségére, aki, mint kiderül, hamis néven mutatkozott be, ennek ellenére az özvegy (már megint!) beleszeret. A férfi cserébe (?) megmenti...
A sikeres krimi-komédiában Stanley Donen rendező Hitchcock ötleteit a saját színhelyeivel és filmkellékeivel kombinálta.
Extrák: Ken Barnes filmtörténész audio kommentárja, Cary Grant első próbafelvételei 1931-ből, Audrey Hepburn első próbafelvételei 1951-ből, eredeti filmelőzetes, magyar felirat.

My Fair Lady

George Cukor minden idők legsikeresebb musicaljéből készített mozifilmet. Megérte neki, de a gyártó cégnek, a Warner Bros.-nak is. Bemutatása után ugyanis nem sokkal előállítási költségeinek több mint kétszeresét, mintegy 17 millió dollár bevételt hozott a produkció.
A film sokat megőrzött a színpadi darab szatirikus hangvételéből. Az excentrikus nyelvészprofesszor, Higgins fogadást köt, hogy az egyszerű virágáruslányból, Eliza Doolittle-ből a "helyes" beszéd segítségével dámát farag. A kezdeti kudarcok után végül teljes sikert arat: Elizát mint tökéletes úrihölgyet csodálja a környezete. Érdekeség, hogy a film készítői Audrey Hepburn dalbetéteit egy képzettebb hangú énekesnővel utószinkronizálták. A DVD-n pluszban megtalálható két jelenet, amin Audrey a saját hangján énekli a dalokat.
Extrák: filmelőzetes, a restaurátor team (Robert A. Harris, James C. Katz) kommentárja.

- steve -


2001. szeptember 19.
Indul a Titanic!

Kilencedik alkalommal rendezik meg a Titanic Nemzetközi Filmfesztivált Budapesten; ezúttal október negyedikén indul a seregszemle és tíz napon át forog a film.

A tíznapos eseménynek az idén is a Kossuth és a Toldi mozi, illetve az Örökmozgó ad otthont. A filmeket tematikus blokkokba rendezve mutatják be, a szerződések értelmében csak kétszer vetíthetik az alkotásokat. A központi szekciót továbbra is a "Hullámtörők" elnevezésű kategória alkotja, a szekció ismételten egyéni hangú rendezők munkáit foglalja magába. Az elmúlt egy év francia filmjeiből válogató "Francia partok" című szekcióban látható lesz például Francois Ozon A homok alatt című alkotása, illetve az idei Cannes-i Filmfesztivál egyik legvitatottabb alkotása, a Roberto Succo, Cédric Kahn rendezése. A koreai újhullám egy-egy kiemelkedő alkotását is bemutatják a "Félsziget"-szekcióban. Ebből az alkalomból hazánkba várják az egyik legnagyobb tehetségként számon tartott dél-koreai rendezőt, Kim Ki Duk-ot. De a Titanicon "utazik" majd Jan Hrebejk cseh rendező is, aki az elmúlt években szinte az összes cseh filmdíjat elnyerte; az Élet mindenáron című munkáját az idén Oscar-díjra is jelölték a legjobb külföldi rendezés kategóriájában.

A "Filmdokk" szekcióban hét dokumentumfilmet láthat a közönség. Az "Amerikai rémálom" című összeállításban a horror legnagyobb klasszikusai - George Romero, Tobe Hopper, Wes Craven, David Cronenberg és John Carpenter - szólalnak meg, idézve filmjeiket is. Az "Üzenet a palackban" blokk filmjei idén a filmtörténetre, az 1920-as évek némafilmjeinek hangulatára reflektálnak; a Fejes a mélyvízbe szekcióba merész első filmes rendezők alkotásait válogatták. A Titanicon bemutatják Patrice Chéreau, Berlinben Arany-Medve díjjal jutalmazott rendezését, az Intimitást; Furumaya Tomoyuki Rotterdamban felfedezett és díjazott alkotását, a Rossz társaságot; az iráni Jafar Panahi rendezését, A kört, amelyet a rendező hazájában betiltottak. Ez utóbbi filmet tavaly a Velencei Filmfesztiválon és a filmkritikusok által is a 2000-es év legjobb filmjeként jegyezték. A Titanic egyik legizgalmasabb alkotásának ígérkezik az idei Cannes-i Filmfesztivál egyik legnagyobb felfedezése, az Atanarjuat (A gyors futó), a világ első eszkimó filmprodukciója.

- Merliner News -


2001. szeptember 10.
A jelen moziját (is) díjazták Velencében

Mira Nair indiai rendezőnő Esküvő monszun idején című filmje kapta az 58. Velencei Filmfesztivál nagydíját, az Arany Oroszlánt.

A Nanni Moretti vezette zsűri fődíját Ulrich Seidl vehette át Kánikula című filmjéért. A zsűri a legjobb női alakítás díjával Sandra Ceccarellit tüntette ki Giuseppe Piccioni Szemem fénye című filmjében nyújtott játékáért, a legjobb férfi főszereplő pedig ugyanebből a filmből Luigi Lo Cascio lett. A legjobb rendező különdíját az iráni Babak Pajami vehette át a Titkos szavazás című alkotásáért. A legjobb forgatókönyvért a mexikói Alfonso Cuarón És te is, mama? című művét jutalmazták. Az idén első ízben, a "Jelen mozija" kategóriában odaítélt Év Oroszlánja díjat francia film, Laurent Cantet Órarendje kapta meg. Ugyanebben a kategóriában külön elismerést kapott a szintén francia Damien Odoul Lélegzete, valamint a kínai Jang Csang Távozás című filmje.

- Merliner News -


2001. szeptember 7.

DVD-ajánló

Itália szépe: Malena

A film egy szicíliai kisvárosban élő kiskamasz felnőtté érésének időszakát eleveníti fel a második világháború idején. Renato Amoroso (Giuseppe Sulfaro) megkapja élete első biciklijét, és ugyanazon a napon meglátja élete első szerelmét, Malenát (Monica Bellucci). A rendkívül vonzó, fiatal nő férjét behívják katonának, ő pedig lesütött szemmel suhan az utcákon, ahol bámuló férfitekintetek és irigy, rosszindulatú női megjegyzések kísérik. Renato azon túl, hogy tiszta szerelemmel szereti a lányt, úgy érzi, az egész város ellen meg kell őt védenie. A fiú árnyékként követi mindenhova, már szinte mindent megtud róla. Akkor is néma tanúként van jelen, amikor Malenát bíróság elé citálják azzal a váddal, hogy elcsábította a nős fogorvost. Felmentik, de a helyzete mind elviselhetetlenebbé válik. Gyűlölet veszi körül, s egyszer csak azt a hírt kapja férjéről, hogy elesett az afrikai fronton. Malena életét az obszcén vágyakozás és a női irigység, megalázó vesszőfutássá teszi. A film operatőre Koltai Lajos, aki éppen a Malenáért idén Oscar-díjra is jelöltek.
Extrák: a film előzetese, werkfilm

- Steve -


2001. szeptember 5.

DVD-ajánló

Amerikai szépség

Lester Burnham (Kevin Spacey) a felső középosztály képviselője valahol Amerikában. Van háza, felesége, 4000 dollárt érő kanapéja. Ám az otthona valójában koporsó, az asszonyt a javak és a status utáni hajsza élősködői rágták szét, a 4000 dolláros kanapén pedig nem lehet sörfoltot ejteni - egyéb foltokról már nem is beszélve. Ez a fekete, Oscar-díjas filmkomédia olyan emberekről szól, akik megpróbálják családi életük szépnek tetsző homlokzatát megtartani, holott mögötte már minden romokban hever.
Lester felesége (Annette Bening) egy gusztustalan ingatlanügynök nyakába veti magát. Lánya szerelmes egy drogkereskedőbe. A családfő számára sincs más kiút, mint a szerelem. Lánya iskolatársa, a szőke Angela (Mena Suvar) ifjúkori erőket szabadít fel a korosodó férfiben. Kiszáll a családi mókuskerékből: munkahelyén felmond, főnökétől még kivasal egy kis végkielégítést, drogozik, gyúr, ifjúsága rockzenéjét hallgatja, és vesz magának egy 1975-ös piros sportkocsit, amire már kisfiúkora óta vágyott. Kihagyhatatlan, tanulságos meskete. 120 percben is elunhatatlan, sőt tökéletes!
Extrák: audio-kommentár, produkciós információk, vázlatrajzok, filmelőzetes

- Steve -


2001. augusztus 31.

DVD-ajánló

Csokoládé

Ez a tavaly készült és az Oscar - versengésben is érdekelt mozi valódi remekmű. A történet az ötvenes évek vége felé játszódik egy francia kisvárosban, amit bilincsbe vertek a hagyományok. Az ódon házacskák lakóinak életét szigorú szabályok uralták. A hagyományok legfőbb védelmezője Reynaud grófja, a történész professzor polgármester (Alfred Molina) éberen felügyelte a városka lakóinak erkölcseit, sőt a fiatal pap felett is ellenőrzést gyakorolt: rendszeresen átírta a prédikációk szövegét. Aztán egy viharos éjszakán megérkezik a városba Vianne Rocher (Juliette Binoche) a kislányával, és minden megváltozik. A fiatal nő édességboltot nyit a főtéren, épp a nagyböjt alatt. Nem a legjobb időzítés...

A forró csokoládé ebben a filmben szinte orvosságként, varázslatként hat az emberekre. A cukrászati különlegességek titkos receptjeit ismerő asszonyban a polgármester azonnal a város békés polgárainak megrontóját látja. Szemében a nyalánkságok az érzéki csábítást, a cukrásznő pedig a szabadosság szellemét jelképezi. A városka lakóinak kisebbik része enged a csábításnak, behódol a finomságok élvezetének, a többiek Reynaud buzgó hadjáratának következtében az ördög kísértésének tartják az édességboltot. Lasse Hallström (Az árvák hercege Oscar-díjas rendezője) ínycsiklandó, vidám mesét készített, nagyszerű színészek (Johnny Depp, Carrie-Anne Moss, Peter Stormare) közreműködésével.
Extrák: Több íz többet lát - dokumentumfilm a forgatásról /kb.29 perc/. Továbbá egy filmetűd, amely a "Jelmeztervezés, látványtervezés" különlegességeit, titkait tárja fel: megismerjük belőle az eredeti helyszínt (kétszáz lakosú kisváros) és amit a stáb alakított rajta (hozzávarázsolták a folyópartot, az üzletsort, valamint egy temetőt).
Egyéb: kimaradt jelenetek, az alkotók kommentárja, eredeti filmelőzetes.
A DVD valamennyi extrája magyar felirattal lett ellátva!

- Steve -


2001. augusztus 29.

DVD-ajánló

Látogatás a Filmmúzeumban

Butch Cassidy és a Sundance kölyök (1969)

Két rokonszenves csirkefogó - mindketten valóban létező vadnyugati hősök voltak - Butch Cassidy (Paul Newman/) és a Sundance kölyök (Robert Redford) egy rablóbanda vezérei. A nagyszabású vonatrablás után üldözőik kis híján a halálba hajszolják őket. A zsákmánnyal Dél-Amerikába szöknek, ahol ismét bankot rabolnak. Mexikóban végül elkapják őket... Az izgalmas kalandfilm, Newman és Redford pompás humorának köszönhetően, új színt "kevert" a western-palettára. Felejthetetlen jelenet, amikor Butch biciklizik a barátnőjével (Katharine Ross) Burt Bacharach Oscar-díjas filmzenéjére.
Extrák: Werkfilm, audio-kommentárok, 7 rövid interjú Paul Newman-nel és Robert Redforddal, 3 előzetes, produkciós információk.

A bárányok hallgatnak (1991)

A fiatal FBI-ügynöknő, Claire Sterling (Jodie Foster) bekapcsolódik egy gyilkosságsorozattal kapcsolatos nyomozásba. A gyilkos kiléte ismeretlen, csak annyit tudnak róla, hogy "Buffalo Bill" megnyúzza női áldozatait, akiknek megcsonkított testét a folyóba dobja. A kegyetlen gyilkos csalija Clarice lesz, aki először még nem a gyilkosságsorozat elkövetőjével, hanem az egykori pszichiáter, majd később tömeggyilkos dr. Hannibal Lecterrel (Anthony Hopkins) találkozik, egy igen jól őrzött börtönben. Lecter, mint egy bábjátékos tartja kezében a szálakat, és vezeti Clarice-t a helyes nyomra, mivel terápiás gyakorlatából felismeri a gyilkos egyéniségét, tetteinek motívumait és várható újabb cselekedeteit. Hasznosnak bizonyuló tanácsai segítségével Clarice-nek sikerül a gyilkost lelepleznie, de Lecter is megszökik, és ezzel folytatódik a rémtörténet... Az Oscar-díj történetében ez a film az első, melyet a horror műfajában jutalmaztak, mégpedig a legfontosabb kategóriákban.
Extrák: az alkotók és a szereplők kommentárjai, a film előzetese, werkfilm, képgaléria, kimaradt jelenetek, A labirintusban - Így készült A bárányok hallgatnak /kb. 60 perc/, Anthony Hopkins üzenetrögzítője(!), valamint bakik a javából.

- Steve -


2001. augusztus 24.
Velence várja a filmeseket

Ismét Velencére tekint a filmvilág. Augusztus 29-e és szeptember nyolcadika között ugyanis újból megrendezésre kerül a hagyományos Nemzetközi Filmfesztivál - immár ötvennyolcadszor! Ezúttal Milcso Mancsevszki versenyen kívüli alkotásával, a brit-olasz-német-macedón koprodukcióban készült Dust-tal indul a monstre program. Összesen 140 filmet mutatnak be, 76 egész estés játék-, 12 egész estés dokumentum- és 52 rövidfilmet - magyar alkotás nincs közöttük. Három különböző zsűri három fődíjnak számító Arany Oroszlánt oszt ki, egyet a Venezia 58 című főprogram 20 versenyfilmje egyikének, egyet a Cinema del Presente sorozat legjobb produkciójának és egyet a legjobb első filmesnek. Életművéért Arany Oroszlánt vehet majd át a francia Eric Rohmer, akinek versenyen kívül vetítik L´Anglaise et le Duc című új filmjét.

A "nagy" versenyprogramban szerepel többek között Larry Clark, Amos Gitai, Richard Linklater, Ken Loach, Mira Nair, Goran Paskaljevic, Lucian Pintilie, Walter Salles és Andre Téchiné, a mai mozi kategóriájában pedig, mások mellett ifj. Szergej Bodrov és Werner Herzog új filmje. Versenyen kívül mutatja be új munkáját Woody Allen, John Carpenter, Peter Cattaneo, Youssef Chahine, Manoel de Oliveira, Albert és Allen Hughes, David Mamet és Steven Spielberg.

- Merliner News -


2001. augusztus 22.
Rajzolt Állatfarm

A Pesterzsébetről elszármazott Halász János, azaz másképp John Halas idehaza Bortnyik Sándor festőművész kedves tanítványa volt a főiskolán. Halas Angliában letelepedve megteremtője lett a szigetországi rajzfilmgyártásnak. Számtalan népszerű sorozat mellett egész estét betöltő filmeket is készített. Ezek közül talán a legjelentősebb az 1954-es diktatúra-ellenes szatírája az állatok lázadásáról. Nálunk akkor elképzelhetetlen lett volna, hogy bemutassák, és a filmtörténeti adattárak is épphogy csak megemlítették ennek az antikommunista szatírának a létezését, hiszen már az alapjául szolgáló Orwell- könyv is csak a rendszerváltás után jelent meg először magyarul.

Az indiai születésű George Orwell részt vett a spanyol polgárháborúban a köztársaságiak oldalán. Gyűlölt mindenféle diktatúrát, a gyarmatokat kizsigerelő, hódító imperializmust éppúgy, mint az egyenlősítő kommunista rendszert, amelyben "mindig vannak egyenlőbbek". Az Állatfarm című l945-ben megjelent államszatírájában az állatok a disznó vezetésével megdöntik az emberek uralmát, s a maguk által irányított farmon önellátásra rendezkednek be. Hamarosan kiderül azonban, hogy bajok vannak a demokrácia értelmezése körül.

Orwell könyve és John Halas belőle készült animációja máig sem veszítette el az aktualitását. Minden olyan társadalomban érvényes, ahol nem érvényesül a demokrácia, ahol valakik egyenlőbbek másoknál. Erről hamarosan a Duna Tv nézői is meggyőződhetnek, mivel e remekművet hamarosan műsorra tűzik a műholdas kulturális csatornán.

- Kelecsényi -


2001. augusztus 15.
Andrzej Wajda történelme

Az idén hetvenötödik évét betöltött világhírű lengyel filmrendező életművéből indít sorozatot szeptemberben a Duna Televízió. A tekintélyes, több mint harminc alkotást számláló művészi pálya termésének mintegy harmada, tíz filmalkotás kerül képernyőre az ősz folyamán.

A szeptember 30-án induló sorozat külön érdekessége lesz, hogy mindegyik film vetítése előtt maga a rendező, Andrzej Wajda beszél majd művének keletkezési körülményeiről. A Szerelmi krónika című 1985-ös filmmel kezdődik a széria, és ez alkalommal lesz látható illetve inkább hallható Wojciech Kilar, a Wajda-filmek zeneszerzőjének Mise a békéről című nagyzenekari szimfóniája.

A tíz filmet most nem a vetítési és nem is a keletkezési sorrendjükben ajánljuk a reménybeli nézők figyelmébe, hanem az egyes művek történelmi ideje szerint. A lengyel múlt, saját népének történelme állt mindig érdeklődése középpontjában, még olyankor is, amikor például a Danton című filmjében a nagy francia forradalom egyik főalakjának sorsáról forgatott példázatszerű művet. A lengyelországi szükségállapot bevezetése után készült Dépardieu főszereplésével, de a történelem csak ürügyül szolgált a rendezőnek, hogy köntösében elmondja, amit akkor nyíltan nem lehetett.

Ez az egyetlen ilyen kitérő, a többi film a lengyel múlttal és jelennel foglalkozik, és többségükben vagy klasszikus vagy kortársi irodalmi művek, regények, elbeszélések vagy eposzok nyomán készültek. Wajda pályájának utolsó szenzációja a Pan Tadeusz, egy 19. Századi költő, Adam Mickiewicz verses elbeszélő művének monumentális filmverziója, amely hatalmas közönségsikert aratott Lengyelországban. A másfél-két évszázaddal ezelőtti lengyel élet valóságos enciklopédiáját látjuk megelevenedni az idős Wajda rendezésében.

Ugyancsak klasszikus irodalmi mű, Reymont nagy regénye nyomán készült két és fél évtizeddel ezelőtt Az ígéret földje. A kétrészes, nagyszabású filmalkotás a kapitalizmus lengyelországi kibontakozásának történetét meséli el három barát életének tükrében (az egyik főszereplő Daniel Olbrychski).

Szintén a múltba kalauzol a Menyegző, amely Jancsó Miklós parabolisztikus filmjeire emlékeztetően zsúfolt szimbólumokkal terhes nyelvezetet használva kalauzol a száz évvel ezelőtti lengyel világba, amikor önálló országa sem volt a nemzetnek, s megosztott (osztrák, orosz, német) uralom alatt egyedül a kultúra képviselhette a nemzeti identitást. Ez is klasszikus mű, egy Wyspianski dráma alapján forgatta Wajda.

A Nyírfaliget bensőséges kamaradráma. Nem nagy történelmi kérdésekkel foglalkozik. Egy tüdőbeteg fiatalember lassú haldoklásának képsoraival az egyéni élet értelméről és értékeiről meditál - csöndes rezignációval és beletörődéssel. Ez a film talán Wajda egész pályafutásának legszebben fényképezett alkotása. Meglátszik rajta, hogy rendezője valaha festőnek készült és képzőművészeti tanulmányokat folytatott mielőtt filmes lett.

A Lotna az 1939-es lengyel háborús tragédiának állít emléket. Azokban a napokban játszódik, amikor Németország lerohanta s szinte védekezésre képtelen, a modern tankok ellen már-már középkorias módon hadba induló alig két évtizede újra önálló országot. Néhány katonatiszt egyéni sorsával mutatja meg utalásszerűen a nagyobb léptékű katasztrófát.

A sorozat kezdődarabja, a Szerelmi krónika, melyet egy kortárs író, Tadeusz Konwicki regénye alapján készített, szintén a háború kitörésének idején játszódik. Wajda szinte mániás következetességgel tért vissza a lengyel történelem egyes fordulópontjaihoz. Ilyen lényegi pillanat lehetett számára a háború befejezése, a béke első napja is. Ekkor játszódik leghíresebb filmje, a Hamu és gyémánt, amely nemcsak egy nemzedék kultuszfilmje lett (Cybulski sötét szemüveges, később mítosszá váló filmalakja miatt is), de az egyetemes filmtörténet klasszikusa, alapműve. A béke első óráiban utolsó háborús áldozattá váló jobb sorsra érdemes ifjú aurájával öröklétű tragikus szimbólumot teremtett.

A sorozat két utolsó filmje a történelmi tegnapokkal foglalkozik. A márványember filmrendezőnője egy ötvenes évekbeli élmunkás sorsa után nyomoz. Egy új nemzedék elfogulatlan bíráló pillantásán keresztül ismerjük meg a személyi kultusz sötét éveit.

A vasember már a legfrissebb félmúltba visz vissza. A Szildaritás szakszervezet 1980-as harcai állanak az események középpontjában, amikor a lengyel történelem megint tragikus forduló előtt állt. Egy kisebb mellékszerepben feltűnik a filmben egy valóságos történelmi hős, Lech Valesa is.

- Kelecsényi -


2001. július 31.

DVD-ajánló

Macskajaj (Chat noir, chat blanc)

Kusturica 1997-es filmje tökéletesen illeszkedik A cigányok idejéhez, e tarka cigányeposzhoz amely lenyűgözően ábrázolta a jugoszláviai romák életét. A Macskajajban a rendező egymásba fonodó, összetett képekkel festi le egy babonás cigány család életét, álmait, kötelékeit. Matko (Bajram Severdzan), a tönkrement feketepiaci kereskedő a roma keresztapától szerez pénzt merész tervéhez, a tehervonatrabláshoz. Az akció azonban balul üt ki, a férfi hamarosan egy hétpróbás gengszter markába kerül. A gengszter arra akarja kényszeríteni Matkót, hogy fia Zare (Florijan Ajdini) vegye feleségül a bandita szép nevű (Ladybird), de bűnronda lányát. Zare azonban egy másik lányba szerelmes.
Thierry Arbogast operatőr (Ötödik elem) jóvoltából különös képi világú jeleneteket láthatunk, ahol többek között egy sorompó végére akadt, esernyovel kalimpáló hivatalnok, és egy kiszuperált trabantból nagyokat harapó disznó is megjelenik... 130 percnyi elröppenő, katartikus élmény!
Extrák: a film előzetese.

- Steve -


2001. július 30.
Így jöttünk... a BBS-ből

Az első film előtt még minden lehet, utána már nem minden. A rendező megszólaltatott egy hangot, s ez a hang sokáig, talán pályája végéig elkíséri - még akkor is, ha idővel már egészen más dallamot komponál. A Duna Televízió nagysikerű "Így jöttünk..." sorozata mintájára indítja most "Így jöttünk... a BBS-ben" című programját. A hetvenes évektől a kilencvenesekig.

Erdély Miklóssal indul a sorozat. A magyar képzőművészeti és filmes avantgarde egyik, talán legnagyobb alakjának mára szinte klasszikussá vált opusa a Verzió, mely Krúdy Gyula A tiszaeszlári Solymosi Eszter című dokumentum-regényének szabad átirata. A film a múlt századvégi zsidóellenes kirakatper fő hamistanújául kiszemelt gyerek, Scharf Móric "betanítását" érdekes vizuális nyelven ábrázolja. A tények, a hamis és elképzelt események keverednek, ütik egymást, feleselnek és cáfolják egymást. A betanított hamis vallomás szövege állandó ellentétbe kerül a képekkel. Képzelet-formációk állandó, gomolygó formálódásban. A kényszer-kitaláció képeinek monotonul agresszív tolakodása el akarja nyomni a valóság képeit. A valóság, az emlékképek nehezen megfogható átváltozása zajlik: "vallomás-másolatok", hogy Erdély egy másik filmjéhez hasonlítsuk... A Tavaszi kivégzés, Erdély Miklós egyetlen színes filmje olyan, mint egy Kafka-novella: valaki buzgón megjelenik saját kivégzésén, és reklamálja a késlekedő hóhért. Amit látunk, kísérteties és elgondolkodtató.

A BBS induló rendezői a hetvenes évektől, talán erősebben mint az előző nemzedékek alkotói, a filmnyelvi kísérletek felé fordultak. Ez persze nem választható el egyszerűsítő módon a mélyebb valóságábrázolás igényétől. Jó példa erre a ma már több nagy nemzetközi díjjal elismert Forgács Péter munkássága. Forgács régi amatőrfilmeket vesz munkába: úgy alakítja át őket, hogy a "talált tárgyak" megszólalhassanak, hogy hitelességük még erősebbé váljék. Most a Privát Magyarország c. több fejezetű filmdokumentum első darabjait láthatjuk: e privát-történelem nemcsak a poros könyveknél izgalmasabb, hanem az akciófilmek némelyikénél is.
Itt az alkalom, hogy ne csak a fesztivál-ínyencek, ne csak a "szakma", de a tévénézők sokasága is megismerkedjen Szirtes András első munkáival. "Kísérleti" filmeknek mondjuk őket, s valóban nem szokványos moziélményt nyújtanak: a felfedező szem diadalai inkább (Hajnal, Pronuma bolyok).

Beharangozónk nem tud elidézni a sorozat minden darabjánál, bár mind megérdemelné. Láthatja itt a néző Ács Miklósnak, a magyar alternatív film talán legtehetségesebb alkotójának első Balázs Bélás filmjét (Éhes ingovány), miként a Megáll az idő-ben színészként ismert Sőth Sándor Szárnyas ügynöké-t is.
Azt hiszem, nagy szükség van ilyen újra-felfedező filmsorozatokra. A magyar film mai nem túl kedvező helyzetében mindenkit (nézőket, szakmabelieket) ráébreszthet, hogy milyen tehetséges alkotók tudnának kibontakozni, ha több lehetőséget kaphatnának. És most nemcsak a sorozat befejező darabjának (Paramicha) rendezőjére, Szederkényi Júliára gondolok, bár nem bánom, hogy az o nevével fejezem be ezt az ajánlást...

- Bikácsy Gergely -


2001. július 27.

DVD-ajánló

Harry és Sally

Vannak olyan szerelmi komédiák, amelyek szentimentális máz nélkül is mélyen meghatnak. Harry (Billy Crystal) és Sally (Meg Ryan) egy hosszú autóúton ismerkednek meg, és rögtön annyira összevesznek, hogy hallani sem akarnak egymásról. A következő években időről időre látják ugyan egymást, de csak 12 esztendővel később - miután mindketten elváltak - határozzák el, hogy jó barátok lesznek. A kérdés ezek után csak az, hogy létezik-e férfi és nő között barátság szex nélkül. A film szerint a válasz: nem!

Valójában mindketten az igaz szerelmet keresik. A boldog kibontakozásig azonban még várni kell egészen a befejezésig. A néző addig is felszabadultan nevet a Harry és Sally közt újra és újra kitörő heves szópárbajok alatt. Meg Ryan olyan meggyőzően és szellemesen játszotta szerepét, hogy azóta sem szabadult meg az ideális lovestory hősnő skatulyájától. Arról nem is beszélve, hogy neki köszönhetjük a filmtörténet talán legjobban eljátszott orgazmusát, amelyet egy étteremben, beszélgetés közben mutat be.

A film forgatókönyvírója az a Nora Ephron, akinek rendezésében Meg Ryan további két film - A szerelem hullámhosszán (1993) és A szerelem hálójában (1998) - főszerepét is eljátszotta, Tom Hanks partnereként. Az Intercom jóvoltából mindkét film megjelent már korábban DVD-n.
Extrák: Így készült a Harry és Sally (When Harry met Sally...) - 33 perces werkfilm. A rendező, Rob Reiner audiokommentárja, hét kimaradt jelenet, eredeti előzetes, valamint Harry Connick videoklipje.

- Steve -


2001. július 23.
Gyerünk a moziba be!

Az eltűnt mozik nyomában. Ez volt a címe annak a kiállításnak, amely a budapesti Ernst Múzeum rendezésében volt látható 200l. májusában-júniusában.

A múzeum munkatársai igyekeztek összeszedni minden tervrajzot, fényképet, nyomtatványt és tárgyi kellékeket, amelyek nagyjából az elmúlt hetven év, tehát a hangosfilm időszakának mozijait kellőképpen reprezentálják. A kiállítás vendégkönyvének tanúsága szerint fáradozásuk teljes sikerrel járt. Megható bejegyzések igazolják, hogy aki fölkereste a Nagymező utcai múzeum termeit, kicsit átélhette azt az élményt, milyen volt egy moziba belépni mondjuk a hatvanas években. Valóságos pénztárfülke fogadta a nézőket, az akkori helyárakkal és jellemző feliratokkal. Néhány régi széksor is állt a teremben, amelybe beleülve megtapasztalhattuk, nem is voltak olyan kényelmetlenek, mint amilyennek a multiplexek mai hívei állítják. A kiállítás sajnos már bezárt, bár felmerült a gondolat, hogy állandó jelleggel át kellene költöztetni valamelyik megszűnt, de még használható mozi üresen álló termébe.

A Duna Tv munkatársai, Banner Géza szerkesztő és Makó Andrea az Ernst Múzemban és a Corvin Filmpalotában forgatták azt a mintegy egyórás filmjüket, amelyben nemcsak a kiállítás soha vissza nem térő hangulatát próbálták megragadni, hanem a lencsevégre kapott nyilatkozók (többek között Bacsó Péter, Báron György, Grunwalsky Ferenc, Koltai Lajos, Ráday Mihály, Szabó Zoltán Attila) segítségével arra próbáltak feleletet kapni, milyenek is voltak azok a régi, immár megszűnt, átalakított mozik, és jobbak-e a mai multiplexek azoknál. Az olykor egymással is vitatkozó szereplők szavaiból talán összeáll egy hiteles kép arról, mi történt a rendszerváltás óta a hazai mozipiacon, és mi lehet a filmnézés, a mozizás honi jövője.

(Duna TV, július 25. szerda 2l.35.)

- Kelecsényi -


2001. július 20.

DVD-ajánló

Ha elindul a vonat...

E havi DVD-mozimozzanatokat összegző írásunkban olyasféle filmmesketéket ajánlunk a T. Olvasó! figyelmébe, amelyek valamilyen módon az élet titkait fürkészik, és a lehetséges menekülési útvonalakról is beszámolnak humoros, sokszor ironikus formában.

Jöttem, láttam, beköltöztem (Housesitter - 1992)

Newt Davis (Steve Martin) sikeres építész, aki végre valóra válthatta álmát és megépíthette élete mesterművét, a saját házát. Boldogsága azonban nem lehet teljes, ugyanis nincs asszony, akit átemelhetne az új lakás küszöbén. Gyermekkori szerelme kikosarazta, amikor megkérte a kezét. A vérző szívű építész egy szomorkás éjszakán egy pincérnőnek, Gwennek (Goldie Hawn) panaszolja el bánatát, nem sejtvén, hogy ezzel még tovább tetézi a bajt. Gwen ugyanis egészen idáig nem remélte, hogy valaha is jobbra fordul a sora. Most azonban remek ötlete támad. Felszáll az első buszra, megkeresi Newt üresen álló luxus otthonát és egyszerűen beköltözik. (Tipikus! - a szerk.)
Extrák: interaktív menük, az alkotók filmográfiája, produkciós információk.

Életvonat (Train de Vie)

1941-ben járunk. A nácik sorra deportálják Kelet-Európában a zsidó lakta falvakat. Az egyik község a menekülés különös útját választja. A falu bolondjának (Lionel Abelanski) kezdeményezésére "áldeportálást" szerveznek. Náci egyenruhákat varrnak, mozdonyt és vagonokat vásárolnak. Egy napon, mint Noé bárkája egykoron, a falu összes lakójával elindul a vonat... A film 1998-ban a Sundance filmfesztivál közönségdíját, a velencei filmfesztiválon pedig a kritikusok díját nyerte el.
Extrák: magyar szinkron és felirat, 16:9-es képarány, a 103 perces, 1998-ban készült film előzetese

- Steve -


2001. július 09.

Mozivarázs

FÉLÁLOM

Rózsa Jánost egész pályafutása alatt a fiatalok világa foglalkoztatta. A kardos ferenccel közösen készített bravúros bemutatkozásuk (Gyerekebetegségek) óta majdnem minden filmjében gyerekek vagy kamaszok a főszereplők. Hősei sosem lépik át a felnőttkor küszöbét, olykor nemcsak életkori, hanem erkölcsi értelemben sem.

A Félálom az l989-es Budapesten játszódik. Szereplői olyan fiatalok, akik nem találják helyüket az életben. Nekik nemcsak az ifjúság mindekori beilleszkedési gondjaival kell szembenézni, hanem azzal a trtöénelmi ténnyel is, hegy megmozdult, sőt, felfordult körülöttük a világ. A felnőttek a társadalmi élet gyökeres átformálásával vannak elfoglalva, tetőzik a rendszerváltó folyamat, minden forrong, átalakul. A filmbe ebből a változásssorozatból csak annyi szűrődik be, hogy a történet egyik szereplője erdélyi menekült. A kamaszok unják magukat, képtelenek értelmes célokat követni, és a szüleik sem tudnakl számukra semmiféle hasznos életmodellt felmutatni. Szinte természetesen sodródnak bele a bűnözés világába. Ebbe a sivár érzelmi közegbe kerül bele az erdélyi menekült lány, akinek hatása alól egyik fiú sem tudja kivonni magát.

Rózsa János pontos társadalomképet rajzol az évtizeddel korábbi állapotokról. Ma már szinte történelmi távlatból nézhetünk vissza arra a korra, amelyben a film játszódik. A problémák, a fiatalok beilleszkedési gondjai azóta sem oldódtak meg , sőt, sokkal nagyobb mérteket öltött az afféle deviációs magatartás, melyet a Félálom pontosan rögzített.

(Duna TV, csütörtök 22.35)

- Kelecsényi -


2001. július 04.

Mozivarázs

ÉGI MADÁR

Nem volt könnyű dolga Fehér Imre rendezőnek, akinek emlékére most sorozatban mutatja be filmjeit a Duna Tv, amikor a nagyon sikeres Bakaruhában után ebbe a Móricz-adaptációba fogott. Mindenki azt várta tőle, hogy megismétli majd előző filmje diadalát. Természetesen nem így lett. Nem is lehet remekműveket futószalagon gyártani. Azt sem lehet pontosan tudni, miért éppen ezt a Móricz-írást választották kiindulópontul. Nagy kritikai realista írónknak addig úgysem volt szerencséje a filmesekkel. A második világháború előtt művei kritikai élét elvéve használtak föl írásait, az l955-os Rokonok-adaptáció pedig eléggé szürkére sikeredett.

Az Égi madár a szabadság jelképe, azé a szabadságé, amely még a párválasztásban sem illeti meg a szegény zsellércsaládból származó két fiatalt. Hiába dönt úgy a leány, hogy inkább a gazdag kérőt választja, szíve csak visszahúzza a szerelméhez. Mintha a Talpalatnyi föld évtizeddel korábbi érzelmi konfliktusa jelenne meg újra ebben a történetben. Megint Szirtes Ádám játssza az érzelmeiben kisemmizett parasztfiú szerepét. A szenzáció azonban a szerelmi vetélytársát alakító Kiss Ferenc megjelenése a filmvásznon. A kitűnő drámai színész (akinek remek játékáról a múlt héten az Elcserélt emberben győzödhettek meg a Duna TV nézői) politikai okok miatt elszenvedett hosszú börtönbüntetésének letöltése után ebben a filmben folytatta megszakadt pályafutását. A közönség miatta váltott jegyet a moziba, és kereste benne tízegynéhány évvel korábbi emlékeit. Újra megkedvelték Kiss Ferencet, annak ellenére, hogy ebben a filmben ő a negatív hős, a tehetős nagygazda.

(Duna TV, július 20. péntek l9.00)

- Kelecsényi -


2001. július 02.

Mozivarázs

Mire megvénülünk...

A Duna tévé - hiánypótló módon - egy már-már elfeledett klasszikust tűz hamarosan a műsorra. Július 21-én éjféltájt a Tatárpusztát tekinthetik meg a filmek, a jó mozi szerelmesei.

Dino Buzzati (l906-l972) olasz írót elsősorban az Egy szerelem története című merészen erotikus leírásokkal tarkított regénye alapján ismerik a magyar olvasók. Buzzati valóban sokféle műfajban kipróbálta a tehetségét. Sokat utazott, újságíróként dolgozott, és mivel (el)ismert festő volt, maga illusztrálta a műveit. Nálunk is kiadták Képes poéma címen különös könyvét, amely a képregények stílusában mesél el és rajzol meg egy történetet. Leghíresebb regénye kétségkívül a Tatárpuszta, amely l940-ben jelent meg, de magyarra csak nagyon sokára fordították le. Ennek a könyvnek ott a helye a világirodalom legjelentősebb katonaregényei között, Joseph Heller a 22-es csapdája vagy Ottlik Géza Iskola a határon című könyve mellett.

A Tatárpuszta filmváltozatát Valerio Zurlini készítette l976-ban. Kedvelte a háborús témákat, ő rendezte például a nálunk is népszerű Katonalányok (l965) című filmet. Igényessége miatt sokáig dédelgette filmterveit. A Tatárpuszta megvalósításához is még Buzzati életében fogott hozzá. Befejezése után nem is csinált több filmet l982-ben bekövetkezett haláláig. Amúgy a regény és a belőle készült filmváltozat a katonai élet sivárságát mutatja (tárja?) fel. Főhőse egy életen át készült a nagy feladatra, de mire révbe érne, megöregszik, és fel kell adnia az el sem kezdett harcot. A szereplők névsora impozáns. Egy efféle témájú filmben természetesen sok múlik a kiválasztott férfi színészeken. Az olasz rendező Vittorio Gassman, Philippe Noiret, Jean-Louis Trintignant, Jacques Perrin és Francisco Rabal között osztotta szét a fontosabb szerepeket.

- Kelecsényi -


2001. június 29.

DVD - ajánló

Kubrick művészete

A DVD-n kapható játékfilmek megvásárlásánál már nem az a kérdés, hogy melyik filmet tegyük bele a kosarunkba, hanem sokkal inkább az, hogy milyen kiadásban jelent meg a hónapok óta beharangozott, sokunk által oly nagyon áhított filmcsemege. Jól példázza ezt Kubrick különféle DVD változatokban kiadott életműve.

Ha a mester még élne, biztosan ügyelne arra, hogy valamennyi kiadás a lehető legteljesebb, dokumentumokkal telezsúfolt változatban jelenjen meg. Figyelő és minden apróságra kiterjedő tekintetének hiánya miatt, soha nem lehetünk biztosak abban, hogy néhány hónappal az első általunk megvásárolt verzió után, nem botlunk-e bele egy sokkal teljesebb kiadásba, de hát az üzlet az üzlet. Vagy azt is mondhatjuk: ahány ország annyiféle változat.

Az USA-ban Stanley Kubrick szinte valamennyi játékfilmjét kiadták DVD-n. Legutóbb egy hét lemezből álló gyűjteményes kiadással lepték meg a rajongókat. A fehér kötésű díszdobozban - egyes régió kóddal - a következő filmek találhatók: Lolita, Dr. Strangelove, 2001: űrodüsszeia, Mechanikus narancs, Barry Lyndon, Acéllövedék és végül a Ragyogás, amelyhez tartozik egy harminc perces dokumentumfilm a forgatásról Kubrick lánya, Vivian nyomán.

Hazánkban először a Dr. Strangelove, majd a Tágra zárt szemek jelent meg kis ezüst korongon a kultikus rendezőtől. 2000 karácsonya előtt pedig már a magyar feliratos Spartacus is az üzletek polcaira került. Most pedig a frissen megjelent 2001: űrodüsszeianak örvendezhetünk. A fehér borító tetején "STANLEY KUBRICK GYŰJTEMÉNY" felirat olvasható, amiről arra következtethetünk, hogy az Intercom az amerikai változatot vette át. Kár! Az angolok ugyanis június 12-én, egy időben a magyarországi megjelenéssel piacra dobták a film kétlemezes, gyűjtőknek szánt változatát a következő extrákkal: a DVD mellett, az eredeti filmzenét tartalmazó CD, 2.21:1 képarányú anamorf kép, a film eredeti előzetese és egy füzet a forgatásról készített fotókkal, vázlatokkal. A magyar változat borítója ezzel szemben azzal riogatja a gyűjtőket, hogy "vágott" verzióban nézhetik meg Kubrick remekművét - a mester meg forog a sírjában - szerencsére a forgalmazó, mint annyiszor már, most is tévedett...

Hasonlóan jártak azok, akik már megvásárolták a Columbia/Tristar által, 1999-ben kiadott, magyar felirattal is ellátott Dr. Strangelove-ot. Hamarosan megjelenik ugyanis a film extra változata, amely a korábbi kiadáshoz képest tartalmaz egy 23 perces filmet "Kubrick művészete" címmel, továbbá egy 46 perces werkfilmet, valamint egy interjút Peter Sellers-szel és George C. Scottal. Nézzük meg ezután a hazánkban már kapható, illetve a közeljövőben megjelenő Kubrick DVD-k listáját:

Dr. Strangelove (Dr. Strangelove: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)

Egy klasszikus film 1963-ból, amelyet a rendező politikai okokra hivatkozva nem engedett bemutatni a kommunista országokban, ezért közel harminc évig mi sem láthattuk. Kubrick kilencvenperces szatírája a hidegháborút és az amerikaiak és a szovjetek közötti ellenségeskedést mutatja be. Az amerikai légierő egyik tábornoka megőrül, és bombázókat küld a Szovjetunió megsemmisítésére, mert azt gondolja, hogy a kommunisták országa elpusztítására készülnek. Az ellenség azonban hasonlóképp fenyegeti az USA-t. A katasztrófát csak három ember fékezhetné meg: az amerikai elnök, egy brit tiszt és egy volt náci tudós, Dr. Strangelove. A DVD változat a film mozikban bemutatott eredeti képarányában látható. A lemezen található extrák közül kiemelkedik a film eredeti mozi-előzetese, amely a korát meghazudtoló rendkívül feszes, pergő ritmusú vágásokkal készült.
Extrák: 23 perces dokumentumfilm "Kubrick művészete" címmel, 46 perces werkfilm, filmelőzetes, Peter Sellers és George C. Scott interjú.

2001: űrodüsszeia (2001: A Space Odyssey) 143 perc

Stanley Kubrick sci-fijének ősbemutatója (1968) mérföldkő volt a következő évtizedek filmrajongói számára. A rendező a londoni Pinewood stúdióbeli több mint hároméves munka után páratlanul eredeti vizuális utazást mutatott be. Egy rejtélyes földönkívüli monolit szimbóluma kapcsolja össze négy epizódban az emberiség történetét. A 2001. merész nyitó képsorában a múltat köti össze a jövővel. "Valaki azt mondta, hogy a majomember és a civilizált ember között az ember a hiányzó láncszem" - mondta Kubrick. A filmet lezáró "csillagkapu jelenet" tökéletesen egybecsengett a hatvanas évek végének "pszichedelikus" életérzésével. A jelenet látványát Douglas Trumbull tervezte meg, aki a kivitelezéshez egy Slitscan névre keresztelt gépet tervezett. Összesen 18 hónapot töltöttek a 205 speciális effektus felvételével, amely a teljes film mintegy felét teszi ki. A mai nézőt is meglepő technikai pontosság és a képi effektusok lenyűgöző hatása új távlatokat nyitott a fantasztikus film műfaja előtt. Bár a film több mint három évtizede készült, és az idők során jócskán megváltozott az űrutazás jövőjéről alkotott képünk, Kubrick 143 perces remekműve - számos más sci-fi alkotással szemben - semmit sem veszített hatásából, hiszen az Oscar-díjas trükk-arzenál és az elgondolkodtató, tartalmas történet jóval túlmutatott saját korán.
Extrák: interaktív menük, a film előzetese.

Tágra zárt szemek (Eyes Wide Shut)

Közel tíz esztendővel legutóbbi játékfilmje, az Acéllövedék bemutatása után Kubrick lehetőséget kapott, hogy megvalósítsa régi álmát. Állandó stúdiója, a Warner Bros. javaslatára megszakította korábban betervezett sci-fije, az Al (Mesterséges Intelligencia) előkészületeit egy rejtélyes vállalkozás kedvéért, amely a költői szépségű Tágra zárt szemek címet kapta. Az erotikus jelenetekben bővelkedő forgatókönyvet Kubrick régi munkatársa, Frederick Raphael írta Schnitzler Traumnovelle-je alapján, a főszereplő pszichológus házaspárt - akik pácienseik segítségével valósítják meg szexuális vágyálmaikat - a Nicole Kidman-Tom Cruise álompár játssza. 1996 novemberében a Pinewood stúdió falai között kezdődött meg a teljes titoktartásban zajló forgatás, amelyből először Harvey Keitel szállt ki. Az ő szerepét Sidney Pollack vette át. A következő áldozat Jennifer Jason Leigh lett, aki nem hagyta ott az elhúzódó forgatás miatt, Cronenberg eXistenZének felvételeit. Őt Marie Richardson váltotta fel. Az egész filmen végig ott a zseni kézjegye, aki könyörtelenül lemezteleníti hőseinek lelkét. A Lolita-botrány óta önkéntes angliai száműzetésben élő amerikai rendező nem kívánta eredeti helyszínen forgatni a regény helyszínéül szolgáló Velencéből a mai New Yorkba áthelyezett történetet, ezért a dél-londoni stúdióban építették fel a Greenwich Village és a Soho néhány utcáját.
A DVD interaktív menüje, jobban van megvágva, mint a film nyitójelenete. A menüben például nem engedik, hogy Kidman ruhája egészen lecsússzon a testéről, így a nyitó jelenet vetkőzését nemcsak előkészítik, hanem hatástalanítják is; amit nem látunk teljesen, az mindig izgalmasabb! Szegény Kubrick, már nem láthatta a DVD változatot - ő aki annyira vigyázott életében arra, hogy ne piszkáljanak bele a filmjeibe.
Extrák: Nicole Kidman, Tom Cruise és Steven Spielberg interjú, két tv-előzetes.

- Steve -


2001. június 27.

Kapunyitás előtt az Uránia

A kulturális tárca tervei szerint a közönség már a karácsonyi ünnepek idején birtokba veheti a volt Uránia mozit.

A Nemzeti Filmszínház a pinceszinten két kamarateremmel bővül, és kávézó is helyet kap a felújított moziban, ahol főként magyar és európai alkotásokat vetítenek majd. A késő eklektikus stílusban épült, majd először mulatóként, tudományos teátrumként, később filmszínházként működő Uránia mozi több mint két évvel ezelőtt, 1999. május 31-én zárt be. A filmszínház felújítására a kultusztárca tervpályázatot írt ki, amit Mányi István építészstúdiója nyert meg tavaly májusban. A győztes pályázatban szerepelt, hogy a mozi homlokzatát és belső tereit a korábbi, száz évvel ezelőtti állapotának megfelelően rekonstruálják. A mozi teljes műemléki rekonstrukcióját a pályázat útján idén májusban kiválasztott Architekton Rt. végzi, az ajánlata szerint 795 millió forintért. A felújítás teljes költségei azonban elérik az egymilliárd forintot.

- Merliner News -


2001. június 15.

DVD - ajánló

Paul Newman mozija

Macska a forró bádogtetőn (Cat On A Hot Tin Roof)

Tennessee Williams színműve alapján készült az 1958-as mozi, kitűnő szereposztással. A nagybeteg Big Daddy (Burl Ives) 65. születésnapjára összegyűlik a család, többek között eljön hozzá fia, Brick (Paul Newman) is a feleségével, Maggie-vel (Elizabeth Taylor). Brick nincs kibékülve sorsával, az alkoholban keres menedéket és feleségétől is elhidegült. A családban rendszeresek a heves viták, amelyek felkorbácsolják a szenvedélyeket. Az egyik ilyen összeszólalkozásban Brick az apja szemére veti, hogy sohasem kapott tőle igazi szeretetet. Ezután apa és fia újra egymásra talál, s ez kihat Brick és Maggie házasságára is. Paul Newmant ezért az alakításáért Oscar-díjra jelölték.
Extrák: eredeti filmelőzetes, a lemezen két képarányban, szélesvásznú, illetve a hagyományos televíziók arányához igazított 4:3-as változatban található meg a film.

A szenzáció áldozata (Absence Of Malice)

A rendőrség hiába keres egy eltűnt szakszervezeti vezetőt, ezért egy FBI-ügynök hamis információkkal lát el egy újságírónőt egy bűntény lehetséges gyanúsítottjáról. A riporternő (Sally Field) élete nagy lehetőségét látja a sztori felgöngyölítésében, s így a teljes csőd szélére sodor egy ártatlan üzletembert (Paul Newman), akinek társa kétségbeesésében öngyilkos lesz. Az üzletembernek csak nehezen sikerül meggyőzni ártatlanságáról az újságírónőt, aki a szenzációhajhászás közben jóvátehetetlen károkat okozott. A média manipuláló hatása és a személyes felelősség kérdése ritkán vetődik fel ilyen élesen mozifilmben, mint Sydney Pollacknak (Ilyenek voltunk, Aranyoskám) ebben a rendkívüli atmoszférát teremtő, meggyőző színészi alakításaival, vádiratnak is beillő, 1981-es keltezésű, 112 perces alkotásában.
Extrák: werkfilm, interjú az alkotókkal, kimaradt jelenet, alkotók filmográfiája.

Mi az, amire vigyáznunk kell, ha DVD-t vásárolunk?

Vágott vagy vágatlan verzió? - teszi fel a kérdést a tapasztaltabb vásárló. Elméletileg a DVD borítón feltüntetett apró, áthúzott olló jelöli a teljes változatot. Ha az olló nincs áthúzva akkor az sajnos azt jelenti, hogy kedvenc filmünk egyes jelenetei ki lettek cenzúrázva. Sokszor megtévesztő azonban a borítón feltűntetett jelzés. Az "Anna és a sziámi király" című, 1956-ban készült musicalre és "A Rózsák háborúja" című vígjátékra is rákerült az olló, de szerencsére mindkét film teljes verziója megtalálható a lemezeken.

- Steve -


2001. június 07.

DVD - ajánló

Romantika minden mennyiségben

Walter Lang - Anna és a sziámi király (The King And I)

A rendező 1956-ban, a sikeres Broadway-musical alapján forgatta színpompás, 139 perces zenés filmjét, sok humorral fűszerezve, ami a filmnek csak előnyévé vált. A zsarnok sziámi király (Yul Brynner) udvarában mint illemtanárt foglalkoztat egy angol özvegyet (Deborah Kerr). Néhány kezdeti nehézség után az erélyes asszony megtanítja a királyt a civilizált viselkedésre, s ezzel kivívja magának az elismerést és a rokonszenvet. Egyre inkább az asszony gondolkodásmódja befolyásolja a király szemléletét és kormányzási stílusát. Yul Brynner, aki a musicalben már színpadon is játszotta a király szerepét, a filmben is meggyőző alakítást nyújtott.
Extrák: eredeti előzetes, korabeli híradó-részlet a premierről, korabeli híradó-részlet az Oscar-díj kiosztásról, három betétdal, alkotók filmográfiája, produkciós információk.

Robert Wise - A muzsika hangja (The Sound Of Music)

Egy szokatlan zenei karrier előzményeit vitte vászonra Wise 1965-ben. A fiatal osztrák novícia a megözvegyült Trapp báró családjához kerül nevelőnőnek. Minden ellenkezés ellenére megtanítja védenceit énekelni, olyannyira, hogy dalaikkal a nyilvánosság előtt is fellépnek. Maria a zárkózott apa szívét ugyancsak megnyeri. Az esküvő után a család összetűzésbe kerül a nácikkal. A Trapp család kivándorol az USA-ba, és mint a "Singing Trapp Family" a népies zene nagy csillagai lesznek. Maria von Trapp története, akit 1956-ban az "év anyjának" választottak az USA-ban, már 1958-ban egy Ruth Leuwerik főszereplésével készült német film alapjául szolgált. Az amerikai újrafilmesített változat egy színpadi musical nyomán született, és sikere felülmúlt minden várakozást.
Extrák: a rendező audiokommentárja, zenei hangsáv, dokumentumfilm Salzburg képei és hangjai címmel, "A muzsika hangja" születése - 87 perces dokumentumfilm, előzetesek, tv-reklámok, interjúk a szereplőkkel és az alkotókkal.

- Steve -


2001. június 05.

Erdélyben járt filmesek

A Duna Tv filmszerkesztősége a napokban Erdélyben járt. A garantáltan protokollmentes találkára csak azokat várták, akik a sajtóból vagy az utcai plakátokról értesültek az eseményről.

A filmszerkesztők lapunkhoz eljutatott útinaplója szerint: "a két-három órás közönségtalálkozók nagy részét kötetlen beszélgetések tették ki, vetítésekkel meg-megszakítva. A filmszerkesztőség koncepcióját, terveit illusztrálandó a tematikus filmsorozatok mozgóképes, videoművész által tervezett logóit is bemutatták, és a művészeti terület soros munkái közül a filmszerűen rendezett versműsorok több részlete is a repertoárra került. A Duna Műhely filmjeit ugyancsak vetítették."

A stáb tagjai beszámoltak arról is, hogy a jelek szerint az M2 nem hódította el a Duna Tv nézőit, és a két közszolgálati műholdas magyar csatorna közül még mindig többen nézik és szeretik az ő műsoraikat. Elújságolták továbbá, hogy a Duna Televízió filmszerkesztőségének műsorkoncepciója a jövőben sem változik számottevően, mivel a régi és magyar filmek állandó és folyamatos bemutatása mellett a kortárs európai és a filmtörténeti értékek közvetítését Erdélyben is nagyon fontosnak tartják. A helyiek jelezték: más televíziókban hiánycikknek mondhatók a valóban igényes mozimozzanatok, ráadásul a román videokölcsönzői hálózatban alig-alig találni efféle portékát.

Az Erdélyben élők a Duna Televízióra még mindig úgy tekintenek, mint a magukról és a világról érték- és időtálló ismereteket közvetítő, a tudást igényes és szórakoztató formában átadó magyar nyelvű médiumra. Egyértelműen kinyilvánították, hogy a napi politikai csatározások bemutatása nem fontos számukra, nagyon félnek és óvnak attól, hogy a Duna tévé beálljon a kereskedelmi csatornák nézettségi versenyébe. Ahogy többen megfogalmazták: tudomásul kell venni, hogy "a Duna Televíziónak küldetése van" - summázták a Merlinert informáló tévések.

- Sz. Z. A. -


2001. május 23.

Az év végén mozikban A gyűrűk ura

J. R. R. Tolkien mesebeli hősei hamarosan megelevenednek a mozivásznon is, hiszen Peter Jackson rendező - producer és stábja jóvoltából A gyűrűk ura sem kerülhette el "végzetét": része - talán mérföldköve - lesz / lehet a dolláresőbe fojtott, multiplexekbe száműzött filmiparnak.


A fanatikus híveknek azonban ez idő tájt sem kell tenyerüket tördelve, esetleg malmozva, türelmetlenül várakozniuk, netán vágyakozniuk: a www.lordoftherings.net cím beütlegelése után ugyanis már szemre vételezhető néhány frissen leforgatott jelenet. A felmérések szerint az akció (a kukkolda) óriási siker, hiszen a honlap már az első napon 41 millió látogatót vonzott. A film jelenlegi állapotáról és a tervekről Peter Jackson nemrégiben Cannes-ban "kiselőadást" tartott. Mint elmondta, a trilógia első epizódja - mely eleddig 300 millió dollárba került, így felkerült a legdrágább filmek toplistájára - várhatóan ez év decemberében kerül a mozikba.

- Gandalf -


2001. május 22.

Cseh szuperfilm dollármilliókból

Sötétkék világ (Tmavomodry svet) címmel mutatták be Prágában az Oscar-díjas Kolja óta világhírű Jan Sverák új filmjét: a minden idők legdrágább cseh produkciójának számító mű forgatókönyvének egyik szerzője a rendező édesapja, Zdenek Sverák. Az 5,9 millió dollárból forgatott háborús szerelmi háromszög női főszereplője a brit Tara Fitzgerald, partnerei Ondrej Vetchy és Krystof Hadek.

- Merliner News -


2001. május 18.

DVD - ajánló

Harmadik típusú mozitablók,

Május havi DVD - ajánlónk sem a zsenge műalkotások(k)tól, a fárasztó, unalmas kliséket követő filmes mesketéktől "hangos". A "nagyipari szemétzuhatagból" ezúttal is sikerült kihalászni azokat a míves portékákat, amelyeket kihagyni vétek, már-már bűn(?!) lenne. Jó (házi)mozizást és szórakozást kívánunk!

Truman-show (The Truman Show, 1998)

A nézők és a a kritikusok egyaránt el voltak ragadtatva attól, ahogy Jim Carrey megformálta a gyanútlan Truman Burbanket ebben a csodálatos filmben, melyet Peter Weir (A kis szemtanú, Holt költők társasága) rendezett egy olyan emberről, akinek az élete egy véget nem érő tévé show. Truman nem is sejti, hogy békés szülővárosa egy óriási stúdió, melyet egy élénk fantáziájú producer-rendező eszelt ki és vezet. A városkában élő és ott dolgozó emberek egytől egyig hollywoodi színészek, még Truman szüntelenül csacsogó felesége is szerződtetett színjátszó. Ám a férfi lassan, apró jelekből rájön, hogy valami nincs rendben körülötte. Egyre többet tud meg. És egyre többen lesznek a show nézői között is olyanok, akik azon izgulnak, hogy kiderüljön az igazság - azaz, hogy Truman élete nem más, mint egy nagy átvágás.
Extrák: interaktív menük, a film előzetese.

Ember a Holdon (Man On The Moon; 1999)

Milos Forman különcökről szóló életrajzi sorozatában egyaránt otthonosan mozog a tűzoltók, a hippik és a szexlapkészítők számunkra kissé furcsának tűnő világában. Ebben a filmjében a hetvenes-nyolcvanas évek Amerikájába, a színpadi komikusok világába kalauzolja nézőit. Andy Kaufman (Jim Carrey), a ma már klasszikusnak számító Saturday Night Live Show, valamint a Taxi című minisorozat oszlopos tagjaként vált híressé. A rendező hűen követi a kult-ikonná vált Kaufman életének fontosabb eseményeit. Rutinos kézzel építi fel Andy hullámvölgyekkel tarkított, bizarr karriertörténetét, a végeredmény mégis több mint precízen kivitelezett rutinmunka, és ez főként Jim Carrey remek alakításának köszönhető.
Extrák: werkfilm, kimaradt jelenetek.

2001: űrodüsszeia (2001: A Space Odyssey; 1968)

Stanley Kubrick sci-fijének ősbemutatója mérföldkő volt a következő évtizedek filmrajongói számára. A rendező a londoni Pinewood stúdióbeli több mint hároméves munka után páratlanul eredeti vizuális utazást mutatott be. Egy rejtélyes földön kívüli monolit szimbóluma kapcsolja össze négy epizódban az emberiség történetét. A mai nézőt is meglepő technikai pontosság és a képi effektusok lenyűgöző hatása új távlatokat nyitott a fantasztikus film műfaja előtt. Bár a film több mint három évtizede készült, és az idők során jócskán megváltozott az űrutazás jövőjéről alkotott képünk, Kubrick műve - számos más sci-fi alkotással szemben - semmit sem veszített hatásából, hiszen az Oscar-díjas trükk-arzenál és az elgondolkodtató, tartalmas történet jóval túlmutatott saját korán.
Extrák: interaktív menük, a film előzetese.

12 majom (12 Monkeys; 1995)

2035-ben egy titokzatos vírus pusztítja az emberiséget. Cole az időgép segítségével visszautazik a múltba, hogy kiderítse a járvány okát. Egy tébolydában köt ki, ahol a "12 majom" fedőnevet viselő öko-terroristákkal találkozik. Terry Gilliam korábbi filmjével, a Brazillal nehéz helyzetbe került, ugyanis a stúdió nem akarta bemutatni a rendező eredeti változatát, Gilliam pedig nem járult hozzá a happy endre végződő, kommerszre vágott verzió vetítéséhez. Akkor egyedülálló módon, egész oldalas újsághírdetéseken keresztül viselt hadat a stúdió ellen. Bár a 12 majomban olyan megasztárok vállaltak főszerepet, mint Bruce Willis, vagy Brad Pitt, a rendező szerette volna elkerülni a korábbi kudarcot, ezért úgy döntött, egy második stábot is felfogad, akik az első telefonbeszélgetésektől egészen a díszbemutatóig a forgatás minden fázisát dokumentálják. Ezekből a felvételekből állt össze az a közel másfél óra hosszúságú dokumentumfilm, amely kivételesen nem csak a filmkészítés napos oldalát mutatja be, hanem azt is amikor azon vitatkoztak, hogy milyen legyen a filmplakát, vagy amikor Gilliamet majdnem lecserélte a stúdió, mert koncepcionális kérdésekben késhegyre menő vitát folytatott a rendező a stúdió vezetőivel, illetve amikor a próbavetítésen csúfos kudarcot vallott a film.
Extrák: az alkotók és a szereplők szöveges bemutatása, produkciós információk, 87 perces werkfilm, a rendező és a producer audio-kommentárja, a film előzetese.

Harmadik típusú találkozások (Close Encounters of the Third Kind; 1977)

Steven Spilberg filmje az idegen kultúrákkal való találkozás lehetőségének filozófiai megközelítése, amely lenyűgöző szín és fényeffektusok kíséretében zajlik le. A rendező a "látogatókat" nem rémalakoknak mutatja, hanem az emberekkel határozottan baráti viszonyra törekvő "fénylényeknek", akik egy jobb világ utópiáját testesítik meg. A filmet nyolc kategóriában jelölték Oscar-díjra, a legjobb operatőri munkáért pedig Zsigmond Vilmos meg is kapta az arany szobrocskát. Más magyar vonatkozása is van a filmnek. Az idegenek ugyanis Kodály pentaton hangsorát használva veszik fel a kapcsolatot az emberiséggel és a Kodály-féle kézjelekkel kommunikálnak. A film egyszerre jelenik meg VHS és DVD változatban.
Extrák: 102 perces werkfilm, kimaradt jelenetek, "Figyeld az eget!"- rövidfilm, a film előzetese, az alkotók és a szereplők szöveges bemutatása.

Mi az, amire vigyáznunk kell, ha DVD-t vásárolunk?

Vásárláskor, lehetőleg az eladók jelenlétében, minden esetben bontsuk fel a lefóliázott DVD tokot, és vizsgáljuk meg a benne elhelyezett lemez állapotát. Ha magyar változattal készült a borító, akkor számíthatunk rá, hogy öt esetből legalább háromszor karcos a lemez alsó fele. Az üzletekben rögtön kicserélik a gondatlanul csomagolt DVD-ket. Vásárlás után őrizzük meg a blokkot, és lehetőleg minél hamarabb nézzük meg a film kezdő képsorait. Ha hibás a lemez /ezt szerencsére ritkábban tapasztaljuk/, legtöbbször már az első percekben szétesik a kép, vagy más típushibák is jelentkezhetnek. Ha néhány napon belül visszavisszük a hibás DVD-t, a blokk ellenében azonnal kicserélik

- Steve -


2001. április 19.

A jelenné lett jövő filmjei

Júniusban Szolnok lesz a házigazdája a Millenniumi Tudományos Filmszemlének. Az esemény alcíme a következő: "2001. Űrodüsszeia, avagy a jelenné lett jövő". A szemle olyan különböző műfajú filmalkotásoknak biztosít helyet, amelyek valamilyen formában a tudományos munkáról, tudományos eredményekről szólnak, vagy cselekményükben, nyelvükben, előadásmódjukban fontos szerephez jut a tudomány.
Bővebb infó: www.tiszamozi.hu.

- Merliner News -


2001. április 11.

Koltai Lajos Donatello-díja

Koltai Lajos operatőr idén második alkalommal részesült a nemzetközi filmes szakma elismerésében: az amerikai Oscar-díj jelölés után a minap Giuseppe Tornatore filmje, a Malena fényképezéséért kapta meg a legjobb operatőrnek járó "olasz Oscar-t", a David di Donatello-díjat.


K. L. immár másodszor vehette át a rangos Donatello-díjat: tavalyelőtt a szintén Giuseppe Tornatore által rendezett A zongorista legendája az óceánon című film fényképezéséért választották meg a legjobb operatőrnek. A négyszáz fős szakmai zsűri nevében a mostani díjat a Fellini, Pasolini és Beningni filmjeiből ismert világhírű pályatárs, Tonino delli Colli adta át a jelenleg Amerikában forgató Koltai megbízottjának. Maga a díj Donatello Dávid-szobrának kicsinyített mása, amelyet a Bulgari ékszerész cég tervezett.

- Merliner News -


2001. április 03.

DVD-ajánló

Filmtörténeti provokációk és spekulációk

Régi legendás filmek és kevésbé legendás folytatásaik is sorra napvilágot látnak a "filmcápák" (értsd: forgalmazók) jóvoltából. Újra élhető a horror show, ismét hódít a blues (brothers) és a tozsde sem pang. (No igen, a Wall Street nem a BUX...)

Rocky Horror Picture Show (1975)

A kispolgári párocska, Brad (Barry Bostwick) és Janet (Susan Sarandon) autókaramboljuk után egy közeli romos épületben keres menedéket. Itt bizarr lények hordájával, a transylvániakkal találkoznak, akik a transzvesztita Frank N. Furter (Tim Curry) vezetésével éppen évfordulójukat tartják. Az összejövetel csúcspontján Furter bemutatja a műembert, Rocky Horrort (Peter Hinwood). Ezután egy szex-rock orgia következik, melybe Brad és Janet is belekeveredik. A parti végén necc harisnyában és tűsarkú cipőben találják meg egymást.
A musical, a horror és a szex fergeteges keverékét nyújtó film a hetvenes években olyan kultuszt hívott életre, amely hamarosan elterjedt a világ nyugati felében. Estéről estére ugyanazok az emberek találkoztak a moziban, és féktelen partikat rendeztek. Hamarosan divattá vált, hogy a közönség a filmbéli szereplőkhöz hasonló ruhában megy moziba, a szereplőkkel együtt szavalja a dialógusokat, és a megfelelő részeknél rizst, újságokat és vízi pisztolyt vet be a teljesebb átélés kedvéért. Ez a polgárpukkasztó darab sajnos 13 éves késéssel érkezett el a hazai mozikba, így a közönség és a kritikusok körében csak mérsékelt sikert aratott, és a filmszínházi happeningek is elmaradtak. Az extrákkal telezsúfolt DVD változattól azonban joggal remélhetjük, hogy most is ugyanolyan friss, és ugyanúgy hat, mint amikor a mozivászonra került. A kép pontos, pompás színeket vonultat fel. A hang is rendkívüli élmény.
Extrák: dokumentumfilmek, kommentárok, zenei videók, előzetesek

Blues Brothers (1980) + Blues Brothers 2000 (1998)

A ma már kultuszfilmnek számító Blues Brothers tartós sikere többek között a felejthetetlen karaktereknek, a nagyszerű, fanyar humornak, és nem utolsó sorban a rengeteg dögös rhytm-and-blues betétdalnak köszönhető. Jake és Elwood Bluest a hetvenes évek elején találta ki a két blues- és rock and roll őrült, John Belushi és Dan Aykroyd. Fekete öltönyben, fekete napszemüvegben, rezzenéstelen fapofával egy egész korszak legendás komikus-párjává váltak. John Landis filmjében a két kisstílű csibész jót akar tenni az árvaházzal, amelyben felnevelkedtek, s amelyet a teljes anyagi csőd fenyeget. Ezért megkísérlik újra összehozni a régi Blues Brothers Band nevű zenekart. Útjukat lépten-nyomon felbukkanó soul- és rock and roll sztárok (Cab Calloway, James Brown, John Lee Hooker) és más hírességek keresztezik (Steven Spielberg, Frank Oz), ám ez még nem akadályozza meg őket abban, hogy a földdel tegyenek egyenlővé egy bevásárlóközpontot, és mellékesen egy sereg rendőrautót is kikészítsenek.
John Belushi korai halála után (1982), sokáig kellett várni a történet folytatására. A Blues Brothers 2000-ben még több blues zenésszel találkozhatunk és még több autót törnek össze. Dan Aykroyd és az új Blues-tagok mindent megtesznek a siker reményében, de J. Evan Bonifant, a 12 éves kissrác többször is lejátsza őket a színről. A film igazi sztárjai a zenészek (Eric Clapton, Steve Winwood).
Extrák: filmelőzetes, az alkotók és a szereplők bemutatása, werkfilm, képgaléria

A Rózsák háborúja (The War Of The Roses - 1989)

A nyolcvanas évek egyik legolvasottabb amerikai bestselleréből, Warren Adler regényéből a kitűnő komikus, Danny de Vito forgatta le a briliáns moziváltozatot. A Rose-házaspár nőtagját, Kathleen Turner alakítja, aki thrillerek sorának volt egyszerre bomlott-romlott, ugyanakkor szigorú magatartású hősnője. Tizenhét évi házasság után Barbara Rose úgy érzi, többé ki nem állhatja férjét, Olivert (Michael Douglas). A férfi ugyan még szereti őt, de szemmel láthatóan nálánál sokkal jobban imádja hatalmas, gyönyörű, antik bútorokkal telezsúfolt luxus-házukat. Akárhogy nézzük, Oliver és Barbara Rose egyaránt elbűvölően ellenszenves emberek. Mivel a válóper alatt is kénytelenek egy fedél alatt élni, apróbb gonoszságokkal próbálnak kellemetlen perceket szerezni egymásnak. Azonban hamarosan elszabadul a pokol és valóságos háború tör ki közöttük, amelynek a gyönyörű ház, a csodálatos autó, a nagyszerű karrier és nem utolsó sorban az életük látja kárát.
Extrák: közvetlen jelenetválasztás, a film előzetese

Tőzsdecápák (Wall Street - 1987)

Oliver Stone a nyolcvanas években nagy nyilvánosságot kapott tőzsdei visszaélések alapján készítette filmjét egy fiatal, törtető, gátlástalan brókerről, aki nem válogat az eszközökben, és a belső információkat felhasználva próbál minél előbb meggazdagodni ügyfelei pénzén. Sok filmben szerepelt már kulisszaként a brókerek és a menedzserek világa, ám ennyire belülről még nem láthattuk. Az ifjú tőzsdeügynök (Charlie Sheen) hiába tudja józan eszével, hogy megengedhetetlen amit művel, nem tud ellenállni a gazdag spekuláns (Michael Douglas) sötét csábításának, s bekapcsolódik törvénysértő üzelmeibe. Eladja emberségét, még saját apját is hajlandó elárulni karrierje érdekében.
Stone ismét lerántja a leplet egy olyan mechanizmusról, amely az átlag halandók számára átláthatatlan, s mint ilyen a korrupció és a visszaélések melegágya, akárcsak Stone többi kedvenc témája: a politika, a háború, a média, vagy a sport. Michael Douglas ezért az alakításáért megkapta az Arany Globuszt, és a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat.
Extrák: a film előzetese, werkfilm, audiokommentárok

Az emlékmás - Total Recall (1990)

A DVD-n kitűnő képminőségben látható film 2084-ben játszódik. Doug Quaid (Arnold Schwarzenegger) építőmunkást éjszakánként rémálmok kínozzák. A férfi minden éjjel a Marsról álmodik és egy ismeretlen nőről. Egy napon elhatározza, hogy ha a valóságban nincs is lehetősége eljutni a vörös bolygóra, legalább az új, virtuális utazási iroda segítségével megajándékozza magát egy marsi vakáció mesterséges emlékével. Az emlékek beültetésénél valami hiba csúszik az orvosi beavatkozásba. Quaid rádöbben, hogy ő voltaképpen nem az, akinek hiszi magát. Valójában egy szuperügynök a Marsról, aki titkos tudás birtokában volt, melyet agymosással távolítottak el a memoriájából. Távoli bolygókra vezető útja során aztán véres harcban szembekerül volt főnökével, aki egyúttal az összeesküvés kiagyalója.
Verhoeven munkája az akciófilm és a sci-fi hatásos elegye. A rendező tudatosan játszik a valóság és a fantázia összekeverésével. Mindvégig bizonytalanságban hagyja nézőit afelől, hogy vajon Quaid álmodja-e mindazt, amit látunk, vagy csakugyan megtörténik vele. S közben minden lehetséges különleges effektusnak szemtanúi lehetünk. Sharon Stone ebben a filmjében nemcsak elképesztően szexis, hanem legalább annyira harcias is. Finom kis kezecskéjével rutinosan csapja tarkón riválisát, majd elegáns cipellőjével gondolkodás nélkül rúgja orrba Arniet
Extrák: az alkotók és a szereplők bemutatása, a film előzetese.

- Steve -


2001. március 28.

DVD - ajánló

Kisebb-nagyobb filmkatasztrófák

Alant ismét a legújabb DVD-mozimesketékről, az aktuális (értsd: a március havi) megjelenésekről ejtünk szót. Ezúttal - Steve immár hagyományos szubjektív "filmkoktéljában" - mozikatasztrófákról; bowlingpartiról, egy legendás gyilkológépről és több sebes léptű celluloidhősről emlékezünk meg.

Bean a katasztrófafilm (Bean - The Movie - 1997)

Az angol Nemzeti Galéria hivatalos felkérést kap egy neves kaliforniai képtártól, hogy képviseltessék magukat egy híres festmény leleplezésén. A galéria elnöke úgy dönt, hogy a kiválasztott Mr. Bean legyen. Ezt a kiküldetést a többi kolléga is messzemenőkig támogatja, persze nem Bean szakmai múltja, netán művészeti képzettsége miatt, csupán azért mert szeretnék őt minél távolabb tudni maguktól. Mr. Bean már az úton elkezdi pusztító hadjáratát, Hollywoodban pedig szinte mindent és mindenkit tönkre tesz, elsősorban vendéglátója életét, karrierjét, házasságát, valamint a világ egyik legdrágább festményét. Bean rátüsszent a "Whistler Anyja" c. festményre, amit a képtár raktárában talált vegyszerek segítségével próbál helyrehozni, ezektől viszont felpattogzik a nemes anyag és semmivé lesz a híres modell arca. A végzetes hiba helyrepofozása burleszkjelenetek sorát eredményezi. Nem véletlen ha Rowan Atkinsonban a nagy elődök, Chaplin vagy Buster Keaton késői leszármazottját véljük felfedezni. A lemezen található még werkfilm, videoklip a forgatásról és eddig még sosem látott előzetesek.

A nagy Lebowski (The Big Lebowski - 1997)

Jeff Lebowski (Jeff Bridges) igazi naplopó. Szófukar, szeretetreméltó különc kevéssel is beéri: hagyják békén, legyen meg a mindennapi füves cigije és a vodkakoktélja, no meg egy kis bowlingparti a haverokkal. A Coen - testvérek filmjében azonban Jeff pillanatok alatt bajba kerül. Összecserélik dúsgazdag névrokonával, emberrablási kalandba keveredik, oda a nyugalma, a perzsaszőnyege és kis híján még a farka is. A film ereje nem a történetben rejlik, hanem a szereplők találó és élethű jellemzésében. Csak úgy nyüzsögnek a kitűnő figurák, olyan színészek megformálásában, mint John Goodman, Julianne Moore, John Turturro (Hollywoodi lidércnyomás), vagy Steve Buscemi (Fargo).

Tűzszekerek (Chariots Of Fire -1980)

A DVD-n két fiatal atléta útját követhetjük nyomon az 1924-es párizsi olimpián elért győzelmükig. Az egyik egy gazdag angol zsidó, aki olimpiai győzelmével akarja brit mivoltát bizonyítani, a másik egy szerény körülmények között élő protestáns lelkész. Az olimpián a futóverseny vasárnapra esik, s a lelkész ezen a napon nem hajlandó versenyezni. Riválisa - megfelelő ellenfél hiányában - győz. Az egyik hétköznapon megrendezett versenyen azonban a lelkész lesz az olimpiai bajnok. Két különböző társadalmi réteg képviselőiként vetélkednek, de mindketten nagy akaraterővel küzdenek a győzelemért. A nagy nevek nélkül forgatott egyszerű történet, Vangelis csodálatos filmzenéjével és az operatőr, David Watkin stilizált szépségű képeivel, hatalmas közönségsikert aratott.

Terminator - A halálosztó (The Terminator - 1984)

A jövőből, 2029-ből küldenek vissza a múltba, 1984-be, Los Angelesbe egy ember formájú gyilkológépet, egy Cyborgot (Arnold Schwarzenegger), azzal a feladattal, hogy ölje meg Sarah Connort (Linda Hamilton), még mielőtt világra hozná gyermekét. A gyermek lesz ugyanis majd az emberek vezére a jövőben a robotok elleni harcukban. James Cameron sci-fi/akciófilmje mindvégig feszültséggel teli izgalmakat nyújt a mai néző számára is. A DVD-n rengeteg extra található: több mint 1,5 órányi dokumentumfilm, több száz fotó és rajz, mindehhez járul a film újra digitalizált képe, az újra kevert 5.1-es angol hanggal. Amerikában már megjelent a Terminátor 2. teljes kiadása is. Ezen a lemezen három különböző változatban szerepel a film. Az első a moziban játszott eredeti verzió, a második egy különleges rendezői változat. A harmadik hárompercnyi pluszanyagot tartalmaz a film alternatív befejezésével. A kétoldalú lemez másik felén dokumentumfilmek, storyboardok és előzetesek találhatók.

Mi az, amiben a DVD többet tud nyújtani, mint a hagyományos videokazetták?

Extrák a DVD-n. Mivel a lemezre sokkal több információ fér, mint a hagyományos CD-re, így megvan a lehetőség, hogy a filmhez kapcsolódó dokumentumok is felkerüljenek a DVD-re. Ezek könnyebb elérést segíti az interaktív menürendszer. Mozgó és álló jelenetrészletek, látványos képkockák könnyítik meg a DVD tartalmában való tájékozódást. A távkapcsoló segítségével gyerekjáték a menürendszer kezelése. Az egyik legszellemesebb interaktív menürendszerrel a James Bond filmeket látta el az MGM. Arra, hogy milyen lehetőségek rejlenek egy-egy film esetében, nézzük meg a Viharzóna című film extráit: Így készült a Viharzóna - az HBO werkfilmje, A vihar szemtanúi - visszaemlékezések az eredeti regényt ihlető 1991-es eseményekről, Hangulatkeltés - James Horner zeneszerző munka közben, fotómontázs a film zenei témájának aláfestésével, audiókommentár a rendező (Wolfgang Petersen) és az író (Sebastian Junger) közreműködésével, látványtervek galériája, dokumentum-rövidfilmek, sztoribord galéria.

- Steve -


2001. március 12.

Kiosztották a Goya díjakat


A Goya díjkiosztó ceremóniáján kiderült, a tavalyi év legjobb spanyol filmje: Achero Mans: Elbolája lett. A legjobb spanyol nyelvű külföldi filmért járó plecsnit az argentin Marcelo Pyneiro: Plata quemada című alkotása érdemelte ki. A legjobb európai filmesnek Lars von Trier-t jelölték meg, aki a Táncos a sötétben című mozijáért részesült a kitüntetésben.

- Merliner News -


2001. március 05.




2001. március 02.


2001. február 28.


2001. február 26.

DVD - ajánló

Újra megkísértett rettenthetetlen hősök

Mel Gibson - A rettenthetetlen (Braveheart) 1995

Végre DVD-n is megjelt, a gyűjtök nagy örömére, ez a csodálatos régi mese az egyszerű emberről, aki a nép hősévé válik. Mel Gibson filmje méltó emléket állít William Wallace-nak (1276-1305), aki a legtöbbet harcolt azért, hogy Skócia felszabaduljon az angol elnyomás alól. Az amerikai kritikusok szerint A rettenthetetlen, Kubrick forradalmi filmjének, a Spartacusnak jegyében született. John Toll lélegzetelállító fényképezésének és a film remek ritmusának köszönhetően, Gibson eposza inkább hommage, mint plágium. Tisztelgés a kosztümös kalandfilm műfaja és a mester, Kubrick előtt. Mel Gibsonnak sikerült az, hogy a háború és a középkor borzalmait, úgy képes bemutatni, hogy közben annak bűverejét is képes megragadni. Nem véletlen, hogy 1995-ben megkapta a legjobb rendezőnek és a legjobb filmnek járó Oscart. A dupla DVD-n megtalálható Mel Gibson teljes audiokommentárja, az eredeti előzetes és egy 28 perces dokumentumfilm.

Martin Scorsese - Krisztus utolsó megkísértése (The Last Temptation Of Christ) 1988

A film realista ábrázolásban kísérli meg, hogy Jézust emberként állítsa a nézők elé. A Biblia megfilmesítések között újszerűnek számító megközelítést - a katolikus rendező, Martin Scorsese, a kálvinista forgatókönyvíró, Paul Schrader, és a ferenceseknél nevelkedett író, Nikosz Kazantzakisz közös vállalkozását - már a bemutatója előtt hevesen támadták az egyházi körök. A katolikus egyház számos befolyásos képviselője elfogadhatatlannak minősítette a "megkísértés" jelenetét. A bírálók nem is maradtak meg a puszta tiltakozás szintjén: egy párizsi moziban bombát robbantottak, számos mozitulajt más országokban is megfenyegettek, ha műsorukra tűzik ezt a "szentségtörő" alkotást. Ezek hatására sok országban egyáltalán nem, vagy csak cenzúrázva mutatták be a mozik a filmet. A DVD-n a teljes, vágatlan, cenzúrázatlan változat jelent meg, emellett megtalálható a film eredeti előzetese is.

Fred Zinnemann - A Sakál napja (The Day of the Jackal) 1973

A Frederick Forsyth sikerregénye alapján készült klasszikus politikai krimi hűen követi a könyv dramaturgiáját. Egyedi vágási módszerének köszönhetően a film az első pillanattól az utolsóig feszített tempójú és feszültséggel teli. A titokzatos Sakál profi bérgyilkos, senki nem látta még, igazi személyazonosságát senki nem ismeri. Azért fogadják fel az OAS vezetői, hogy likvidálja a hatalmon lévő de Gaulle elnököt. A rendőrség informátorainak köszönhetően időben tudomást szerez a tervezett merényletről és az egyik legmegszállottabb nyomozót állítják rá az ügyre. Versenyfutás kezdődik az idővel. Miközben a nyomozó lényegtelennek tűnő, apró nyomok segítségével próbálja megfejteni, mire készül a Sakál, addig a merénylő szokásos precizitásával tervezi a leszámolás pillanatát. A DVD-n a produkciós információkon kívül megtalálható még a film előzetese.

Brian De Palma - A sebhelyesarcú (Scarface) 1983

Az Al Pacino főszereplésével készült filmben Tony Montana a saját törvényei szerint él. Erős, kőkemény, igazi vezér. Így lesz a kubai menekültből a floridai kokain-birodalom első embere. Fegyver, vér, erőszak kíséri útját. Ellenfél, rendőr, bíró nem fog rajta. De amikor milliárdos birodalma élén, a pénz hatalmától megittasult szenvedélye miatt elveszíti azt, ami még szent előtte: családot, testvért, barátot, szükségszerűen buknia kell. A DVD extrái között találunk 50 perces werkfilmet, kimaradt jeleneteket, a film előzetesét, valamint az alkotók és a szereplők bemutatását.

- steve -


2001. február 20.

Filmművészek állásfoglalása

A Magyar Filmművészek Szövetsége a korábbi, a szakmával egyeztetett, a Magyar Mozgókép Alapítvány főtitkára által koordinált filmtörvénytervezetet tartja elfogadhatónak. Az erről szóló állásfoglalást már kézhez vehették a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának illetékesei is. Az MFSZ azt követően foglalta írásba véleményét, hogy a Nemzeti Filmközpont Rt. felállítására vonatkozó elképzelésről - még január 23-án - egyeztetett a Filmforgalmazók Egyesülete és a tárca minisztere és politikai államtitkára. A közgyűlési határozat szerint a szakma a Filmközpont Rt. eddig megismert koncepciójával nem ért egyet, a filmkészítés finanszírozásának kérdését a MMK forráselosztásban való közreműködésével tudja elképzelni.

- Merliner News -


2001. február 16.

Koltai Lajos az Oscar-díj várományosa

Sem Szabó István, sem Gödrös Frigyes indult filmje nem került be az idei Oscar-díjakért folyó végső versengésbe. Egy honfitársunkért mégis szoríthatunk, hiszen Koltai Lajos a legjobb operatőrnek járó szoborért verseng majd a március 25-i "ötös döntőben". Koltai Giuseppe Tornatore Malena című filmjének fényképezéséért kaphatja meg a rangos elismerést.

"A kolleganőm közölte velem könnyes szemmel a hírt. Az Európa-díj (tavaly a Felixet ábrázoló szobrocskát már átvehette K.L. - a szerk.) után ez óriási dolog, és egyelőre megfogalmazhatatlan érzés" - értékelt a hír hallatán a kiváló képkreátor.

- Merliner News -


2001. február 14.

Ellroy - mánia

James Ellroy minden kétséget kizáróan a mai amerikai bűnügyi regényírás elő klasszikusának tekinthető. A Szigorúan bizalmas! és a Jackie Brown után újabb regényeiből készül mozi. A Fehér jazz-t már "bedobozolták", a Fekete dália jogát pedig David Fincher szerezte meg. De az Öngyilkos-domb megfilmesítése sem várathat soká magára - hála(?) a Coen-testvéreknek.

- Merliner News -


2001. február 12.

Tarantino újra forgat

Quentin Tarantino befejezte legújabb filmterve, a Kill Bill forgatókönyvét, és hamarosan forgatni kezd Uma Thurman-nel és Samuel L. Jacksonnal. A kőkemény neo-noir hősnője egy összevert prosti lesz, aki nyolc év kóma után magához tér, és egyetlen vágya, hogy bosszút álljon volt stricijén.

- Merliner News -


2001. február 08.

Jay és Csendes Bob visszavágója

Kevin Smith, a lowbudget Woody Allenje ötödik filmjére készül. A Jay és Csendes Bob visszavág - mint címe is utal rá - a megszokott Smith - mikrokozmoszban játszódik: szex, hazugság, Star Wars videók és perspektívátlan szuburbia. Bonus info: a külvárosi dögunalmat kíméletlen iróniával megmutatni igyekvő kultuszgyanús moziban, a hírek szerint, Alanis Morisette és Matt Damon is produkálja magát.

- Merliner News -


2001. február 06.

Duna tévés díjeső a 32. Magyar Millenniumi Filmszemlén

A díjkiosztó ünnepséggel, amelyet az Átrium Moziban rendeztek meg február 6-án, véget ért a Millenniumi 32. Magyar Filmszemle.

Rendezői díj

Fikciós zsűri:
Sopsits Árpád a Torzók című filmjéért (gyártó: Duna Televízió, Budapest Filmstúdió)

Nem fikciós zsűri
Mohi Sándor az Ahogy az Isten elrendeli - Olga filmje című alkotásáért (gyártó: Dunatáj Alapítvány, támogató: Duna Televízió, MTFA, ORTT)

Első filmes díj
Incze Ágnes (I love Budapest) (gyártó: Duna Televízó, Filmplus)

Operatőri díj
Pohárnok Gergely (I love Budapest, Szortírozott levelek)

Legjobb kísérleti film
Beszélő Fejek (r. Fliegauf Benedek) (Duna Televízió)

Legjobb kisjátékfilm
AFTA (r. Mundruczó Kornél) (támogató: Duna Műhely, Pioneer Productions)

Legjobb női színész:
Börcsök Enikő (Gothár Péter: Paszport) (gyártó: Mythberg Films)

Legjobb férfi epizódszereplő
Mácsai Pál (Sopsits Árpád: Torzók) (gyártó: Duna Televízió, Budapest Filmstúdió)

Joy Magazin médiatámogatása a legígéretesebb ifjú tehetségnek
Hámori Gabriella (Incze Ágnes: I love Budapest) (gyártó: Duna Televízó, Filmplus)

A játékfilmes és kisjátékfilmes zsűri elismerése
Szekeres Csabának az Érintések című filmjéért (gyártó: Duna Televízó, Art-Ton Bt.)

- Merliner News -


2001. február 05.

KÖNYVAJÁNLÓ

Volt egyszer egy filmgyár... Szabó Zoltán Attila a Greger-Delacroix kiadó gondozásában megjelent könyve a magyar filmgyártás történetét, jelenkori helyzetét és lehetséges jövőjét vizsgálja. A riportkötet egészen újszerű formában vállalkozik a tények, a dokumentumok közlésére és a szubjektív, sokszor egymásnak ellentmondó gondolatok, alkotói elképzelések publikálására. A magyar filmgyártás meghatározó alakjai (Zsombolyai, Xantus, Garas, Gyarmathy, Sára, Tímár, Makk és Szabó István) vallanak szokatlan őszinteséggel sorsukról és életük meghatározó intézményéről: a filmgyárról.

Megrendelhető a 212-5273-as fax számon, vagy a greger@elender.hu E-mail címen.


2001. február 04.

A mi mozink (2001.)

Az ezredvégi magyar filmet alighanem a mintha-szócskával lehetne a legfrappánsabban jellemezni. A mi mozink olyan, mintha élne. Éldegél, avagy inkább vegetál, lassan húsz esztendeje. Kiemelkedő alkotói teljesítmények (értsd: jó mozik), ha ritkábban is, de azért születnek. Sokszor azonban nem is tudunk róluk. Néha csak az országhatárokon túl díjazzák őket (lásd: Gyarmathy Lívia: A mi gólyánk), de megesik, hogy - a kellő marketingkampány elmaradása miatt - még a T. Zsűri elé, avagy a vetítőterembe sem kerül el egy-egy arra érdemes alkotás.

Évről-évre a február hónap a nagy kivétel. Akkor bezzeg filmek tucatjai kerülnek a Mammut (Corvin, Puskin, Budapest Kongresszusi Központ stb.) musorára. Egyetlen hétre! (...) Mint annyiszor, a döntő pillanatban (a huszonnegyedik órában) kerül némi gyógyír a fekélyes testű magyar filmgyártás testére, s így a beteg tovább agonizálhat legalább egy újabb dicstelen éven át.

Csak hát "növelé, ki elfedé a bajt" - tartja a bölcselet. Kérdés, kinek érné meg egyszer úgy istenesen kiborítani a celluloidbilit. Bátrak, elkötelezettek nemigen akadnak. Vannak viszont szép számmal olyanok, akik odavesznek a süllyesztőben. Gondolok itt leginkább a fiatalokra. Azokra, akiket könyörtelenül kihajít a marketingmenedzser, akiknek már nincs helye a mind zsugorodó filmgyárban. Vagy a köztünk élő nagyobbakra, akik hosszú évekig várnak arra, hogy végre érdemesnek minősítsék forgatókönyveiket. (Utolsó információm szerint csak Xantus János íróasztala ötöt őriz a meg nem valósult filmálmokból...)

Az élő mozilegenda, Garas Dezső helyzetelemzése alighanem megállja a helyét. "A szűken vett filmes szakmát a széthúzás jellemzi. Nincs egy összefüggő erő, amely inspirálna, "összerántana" bennünket. Mifelénk kihaltak a guruk. Hol van már Keleti Márton vagy Fábri Zoltán? Azok, akik bármire vállalkoztak a magyar film érdekében. Keleti például a legfelsőbb pártszervekhez sem volt rest elmenni egy-egy általa szentnek tartott ügy kapcsán, sőt rendre kikaparta a többiek helyett is a gesztenyét... Nem látom az újrakezdés csíráit. Mindenki próbálkozik valamivel, de a rendezők többsége régen belefáradt a szélmalomharcba..."

A forgalmazóknak jobb a közérzetük. Ők már tudják mitől döglik a légy (naná, hogy Hollywood - tól!), és tudják azt is, hogyan tűnhetnek fel - anélkül, hogy számottevően támogatnák a hazai filmeseket - a magyar filmgyártás jótevőinek jelmezében. Őszintén mondom, a kevés pozitív figura egyike Andrew G. Vajna, akit a kényes ízlésűek rendre az amerikai nagybácsi szerepében tűntetnek fel. Pedig Vajna tényleg a saját filmforgalmazó cége által megtermelt pénzzel támogatja (és alakítja) a magyar mozit, ellentétben azokkal, akik kuratóriumi hatáskörükkel visszaélve, választott tisztségviselői fotelből kísérlik meg kézivezérelni - némelykor terrorizálni - a hazai filmeseket.

Az említett cégek/szervezetek többsége rendre csak tessék-lássék alapon áll a magyar alkotók mellé. Ők is úgy tesznek, mintha. Pedig a problémák attól, hogy némely cápa két pofára zabál, még nem apadnak el, s egy-egy aktuális Koltai-kirakatsiker ellenére éheznek mind a snecik, mind a planktonok. Habár eljött az ideje annak, hogy azok, akik rendre csak a filmszemlén villognak, végre a hétköznapokban is színt valljanak, egyelőre pusztán a felszín fecseg. Attól, hogy relatíve nagy pénzből "leporolják a Hyppolitot", a sebek még tovább levedzenek. Mintha csak a lobby-k léteznének, az alkotók nem. Mintha az állam csak a vitákat szítaná, de segíteni rest volna. (Vagy ha éppen "segít", akkor filmközpontosít...) Mintha a magyar mozi vámszedői saját zsebre dolgoznának. Mintha rend csak a filmszemléken honolna, ott is oly módon, hogy a pokróc modorú sajtófőnök úr időről-időre jegyszedőnek áll, és a különböző színű bilétákra hivatkozva, mint a sarki rendőr, úgy küldi be a magyar filmgyártás prominens képviselőit, valamint hajtja el a díszpremierre érvénytelen jeggyel belógni igyekvő, ámde erre a kegyre méltatlannak ítélt, valóban(!) érdeklődő egyetemistákat és ifjú filmeseket. S miközben a lényeg rejtőzködik, marad a beszédes tény, hogy Szabó István, Enyedi Ildikó vagy Mészáros Márta már csak külföldre jár "mannáért", elismerésért, netán egy jó szóért.

2001-re (is) alighanem marad, átörökítődik a magyar mint(h)a. Minden úgy marad, ahogy van, de hát - ahogy Bacsó hőse már megállapította - a citrom is lehet ízletes, kiváltképpen, ha az a miénk. Az átalakuló félben(?) lévő magyar filmgyártás kaotikus állapota híven tükrözi a jelenkori magyar kultúra helyzetét. Beláthatatlan a horizont: nem tudni, hogy az állami szerepvállalás mire és meddig terjed ki, kik lehetnek azok a mecénások (filmmogulok?), akik tartósan felvállalják a magyar filmet. Nem tudni azt sem, hogy "mi fán terem a producer?", hogy mit hoz, meddig tombol még a "multiplex-vihar", s hogy egyáltalán milyen válaszok születnek azokra a kérdésekre, amelyek évtizedek óta mérgezik/megosztják a filmes szakmát. A biztosnak tűnő tippektől, a jövő hasraütésszerű vizsgálatától ezúttal eltekintenék. Marad a régi mint(h)a.

- (Részlet Szabó Zoltán Attila: Volt egyszer egy filmgyár... című könyvéből) -


2001. február 02.

Filmszemle harminckettedszer

Idén sem marad(t) el a filmszemle. Más kérdés (?), hogy milyen furcsa módon - paralízissel - született meg ez a mostani puccos őrület. Sokat elmond a dologról, hogy a nagy buli fő-/ hőközpontja nem más, mint a Mammut áruház ötödik emeleti mozirészlege.

Az előtörténethez tartozik még, hogy egy hónappal ezelőtt még kétséges volt a 110 millióból kihozott rendezvény finanszírozása, hiszen csak 20 "milla" volt a szervezők kezében. Végül úgy jutottak a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától 50 millió, az Országimázs Központtól pedig 20 millió forinthoz, hogy árukapcsolásként el kellett fogadniuk a szemle filmvitáinak is helyet adó, az egykori Ganz-gyár helyén létrehozandó millenniumi park építésén dolgozó Kisrókus 2000 Kft., illetve a Happy End Kft. közreműködését. Miskolczi Péter, a szemletanács elnöke elmondta, a Kisrókus kötötte meg a 13,5 millió forintos szerződést a Budapest Film Rt.-vel az utóbbi tulajdonában lévő "emeletráépítéses filmpalota" (ejtsd: mamut) és a kimúlás előtt lévő, egy utolsó haláltáncra azonban még alkalmasnak tetsző legendás mozi, az Átrium termeinek bérletéről.

Egyébként a szemlén 27 játékfilm, 35 kísérleti kisjátékfilm és 25 doksifilm vesz részt. A versenyben szereplő játékfilmeket az MMKA 408 millió, a tv2 231 millió, az RTL Klub 105 millió, a Duna Tv pedig - részben az ORTT-től nyert forrásokból - 250 millió forinttal támogatta.

- Sz. Z. A. -


2001. február 01.

Csapó 2001.

A fontos filmeket ma már a fiatalok jegyzik!

Évről-évre hagyományosan a filmszemlét megelőző napokban a hazai filmítészek, is színt vallanak. Tizenkét rangos díjat ad át a MÚOSZ filmkritikusi szakosztálya, egyebek közt az előző év legjobbnak ítélt játék-, kisjáték-, illetve dokumentumfilm rendezőjének, legjobb operatőrének, színészeinek, s idén először az elmúlt esztendő legeredményesebbnek ítélt producerének.

A jelenleg 40-50 aktív tagot számláló szakosztály, melyben nemrég tisztújítás is történt, idén két első filmesnek ítélte megosztva a B. Nagy László díjat. Mindez nyilvánvalóan azt jelzi, hogy a magyar film képes a megújulásra. Muhi Klára filmkritikus, a szakosztály elnökségi tagja szerint a régi, kicsit virágnyelven beszélő, hatalommal perlekedő, szépen cizellált magyar film nincs többé.

- Mára tényleg minden megváltozott - vélekedik Muhi. A filmrendező szerepköre sem ugyanaz, mint a rendszerváltás előtt, s ez valahogy épp mostanra lett nyilvánvalóvá. Jeles András fogalmazta meg talán először, tavaly, hogy a rendező mára "csak egy ürge a sok közül... Egy videós közkatona a mélyből." Mindez nem független persze a szűkös pénzhelyzettől.

- Megtörtént volna a régóta remélt generációváltás?

- Ne kiabáljuk el. S az is fontos, hogy az egyik legjobb filmet - tavaly és tavalyelőtt is - a nyolcvan éves Jancsó csinálta az ötvenes éveiben járó Grunwalskyval. Ők ketten szemléletükben a fiataloknál is fiatalabbak. Tény, hogy 2000-ben készült 8 első film, s mindegyik nagyon érdekes, provokatív, bátor, ha esztétikailag talán nem is tökéletes. Én a mostani szemlén is a fiatalok munkáit fogom keresni, mert a fontos filmeket ma ők jegyzik. S a legüdítőbb a pályakezdők filmjeiben, hogy rendkívül sokféle utat próbálnak. A szabad szürrealista gesztusoktól (pl. a Buharovok filmjei) az érzékeny kisrealizmusig minden van. A filmkritikusi díjakkal szerettük volna jelezni, hogy ez így van jól. S igen szerencsétlen lenne, ha a kormány épp e pillanatban zajló gyanús központosító törekvései elszürkítenék, ne adj isten politikailag korrumpálnák ezt az éppen csak elinduló fiatal generációt.

- Szabó István utolsó, igencsak vitatott filmje, A napfény íze különdíjban részesült. Volt ennek a döntésnek is valami ki nem mondott üzenete?

A napfény ízét több mint 200 ezren nézték meg eddig a mozikban, noha a kritikai fogadtatása igen vegyes volt. Hosszú évek óta nem emlékszem olyan filmre, melynek kapcsán hetekig tartó vita bontakozott volna ki pl. az ÉS hasábjain. Csupán azt sajnáltam, - és szerintem velem együtt mások is a szakosztályban - hogy nem is álmodhatunk arról, hogy egy ilyen nagyságrendű, ilyen igényesen megformált film a közeljövőben Magyarországon is elkészülhet. Valami ilyesmiről szól a különdíj.

- Szabó Zoltán Attila -

A filmkritikusok által díjazott munkák és alkotók:

Életmű díj: Jancsó Miklós
A filmkritikusok B. Nagy László díja megosztva: Balra a nap nyugszik (rendező: Fésős András) és Nincsen nékem vágyam semmi (r: Mundruczó Kornél).
Különdíj: A napfény íze (r: Szabó István)
Operatőri díj: Kardos Sándor (Glamour)
Produceri díj: Durst György (Duna műhely)
Legjobb kisjátékfilm: Tanítványok (r: Gulyás Gyula)
Legjobb dokumentumfilm: S immár itt vagyok (r: Moharos Attila)
Az AGFA különdíja: A Jánó testvérek (r: Makó Andrea)
Legjobb férfi főszereplő: Darvas Iván (Film)
Legjobb férfi epizódalakítás: Csuja Imre (Nincsen nékem vágyam semmi, Portugál)
Legjobb női főszerep: Temessy Hédi (Film)
Legjobb női epizódalakítás: Szirtes Ági (Portugál)


2001. január 31.

Jancsó Miklós történelme

Ismét érdekes és szokatlan filmsorozatot indít a Duna Televizió. Jancsó Miklós két utolsó, abszurd filmje váratlanul nagy közönségsikert aratott, és a magyar film legszabálytalanabb, legújítóbb mesterével olyanok is kedvvel ismerkedtek, akik eddig azt hihették, Jancsó világa megközelíthetetlen a számukra. Nem az.

Jancsó világával sokféle módon lehet megismerkedni, és sokféle módon lehet belépni ebbe az izgalmas, bár veszedelmes birodalomba. Most a történelem felől közelítünk. Ravasz feladat ez, s már a sorozat első darabjánál (Szerelmem, Elektra) töprenghetünk, a klasszikus görög tragédiák idejében vagyunk-e, a híres görög drámában, ahol Elekra és Oresztesz bosszút fogad a zsarnokok ellen? A zsarnok mindenesetre ott lépeget hívei és elbutított alattvalói előtt, a zsarnok jóságos, a zsarnok szónokol, a zsarnok menekül ... Hamar rádöbbenünk, csak háttér, csak alkalom a görög világ, hiszen ez a zsarnok ismerős valahonnan, nemcsak a klasszikus drámából. Tüzek gyulladnak, embertömegek táncolnak és zúdulnak előre meg hátra, eltitkolt gyilkosságokra vetül éles fény: távol és mégis közel - itt rólunk van szó, "elfeledni nem szabad történelmünkről".

Jancsónak szabad átjárása van ókor és a múlt század, múlt század és 1919 között. Sokáig alig készített "mai témájú" filmet, de hiszen minden történelmi filmje mai témájú volt, csak ki kellett nyitni a szemünket. A szabad betyárokat összefogdosó fekete-ruhás csendőrei, ott, a Szegénylegények szeles pusztáján ismerősebbek, mintha csak régvolt könyvek lapjairól bukkannának elő: fenyegetően élnek ezek az arctalan figurák, akik a szabad betyárokat is gyáva árulókká tudják változtatni. A Fényes szelek 1948-ba vezet, ahol komorképű új fehéringesek váltják fel a régi fekete ruhásokat. Most fehér ingben hazudnak, és így hamisítják szemérmetlenül a történelmet: Jancsó filmjei képesek arra, hogy hamisításukat, hazugságaikat tetten érjék - éppen a képek igazságával.

Zsarnokok és udvari bohócok, zsellérek és katonák, árulók és lázadók népesítik be Jancsó történelmét, de ez a mozi-történelem nem tankönyv-unalom, hanem históriai szerepjáték, ahol a hősöknek arra kell vigyázniuk, ne váljon belőlük új zsarnok, ne váljon belőlük ravasz karrierista vagy buta fejbólintó, hogy ne engedjék (sőt: segítsék) vissza tapsolva a mosolygó zsarnokot valamely hátsó ajtón... Először láthatjuk történelmi időrendbe helyezve Jancsó különös itáliai filmjét, a Pacifistát, (Monica Vitti főszereplésével) ahol olasz fekete-fasiszták járják véres vitustáncukat, és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy még ezt is értjük, nemcsak a vörös- és fehér-diktaturákat példázó másfajta, magyar történeteit.

Vörös, fehér, fekete ... "Áltörténelmi" példabeszédek - mondják néha Jancsó filmjeire. Aki végignézi ezt az új sorozatot, gyanút foghat: áltörténelem a tankönyvekben olvasható, - a valódi, a rettenetes, a véres és bonyodalmas: az meg Jancsó mozijában.

- BG -


2001. január 22.

Open Film Festival a Kultiplexben

Január 25-28-ig kerül megrendezésre a IV. Open Film Festival (országos amatőr- és független filmfesztivál), amelyre több mint 130 film és 20 forgatókönyv érkezett. A hagyományokhoz hűen, idén sem volt előzsűri, így minden beküldött film vetítésre kerül, melyekre ingyenes a belépés. A vetítéseket minden nap beszélgetés követi az aznap látott filmekről a zsűri tagjaival, az alkotókkal valamint a közönséggel, esténként koncertek, bulik várják a közönséget. A fesztivál helyszíne a volt Blue Box mozi helyén most megnyíló Kultiplex Művészeti Centrum, melynek üzemeltetője az OFF és a Tilos Rádió.

A filmes zsűri tagjai:

  • Kecskés Karina színésznő
  • Wessely Anna szociológus
  • Dés László zeneszerző
  • Csáki László filmrendező
  • Lengyel Zsolt televíziós rendező

A forgatókönyves zsűri tagjai:

  • Kőszegi Edit rendező, dramaturg
  • Durst György producer
  • Hazai Attila író, forgatókönyvíró
  • Németh Gábor író
  • Orsós László Jakab esztéta

Részletes program az Open Film Festival honlapján, a www.off.hu-n olvasható.

- Merliner News -


2001. január 15.

Egyedi dokumentumfilmek

A Dunatáj Alapítvány 1994 óta készít értékes, egyedi dokumentumfilmeket a Duna Televízióban. A művek sikerrel szerepelnek a műsorban, valamint a szakmai fórumok, filmszemlék programjában.

- Egy olyan dramaturgiai műhelyt hoztunk létre, amelyben a televízió napi műsorgyártásában könnyen elkallódó témákat igényesen dolgozzuk fel - informált dr. Buglya Sándor producer. - Az aktuális műsorok, magazinok legtöbbször csak egy-két percet hasznosítanak a beérkező anyagokból és szóba sem jöhet azok további feldolgozása, bármilyen ígéretesek is. Folytatásukhoz, hosszabb megfigyelésekhez, folyamatok követéséhez a tévén belül sem anyagi, sem gyártási háttér nem áll rendelkezésre, a szerkesztőket napi feladatok kötik le.

A Duna Televízió jellegéből adódik, hogy sok anyag érkezik a régiókból, a határon túlról. Ezek egy része további feldolgozást, alaposabb dramaturgiai és vágói munkát érdemel. Erre megfelelő háttértechnikát és műhelymunkát biztosítunk.

Filmjeinket a különböző alapítványok és szakmai testületek (Magyar Történelmi Film Alapítvány, a Magyar Mozgókép Közalapítvány, ORTT, PHARE) anyagi támogatásával készítjük. A műhely kiemelkedő alkotásaiból megemlítünk néhányat: az "Örző" (Kurucz Sándor) 1995-ben az MTFA kiemelt filmje volt. A "Lépcsők" (Gyarmathy Lívia) elnyerte a Magyar Filmszemle fődíját. Utóbb készült filmjeink közül a "Gyöngyökkel gyökereztél" (Mohi Sándor), a "Nem mindenki Szabó Géza ám!" (Herbert Dietmar-Buglya Sándor), a "Pipacsok" (Tölgyesi Ágnes), "A misszió" (Ember Judit) és a "Blanka" (Martinidesz László) című munkáinkat a Magyar Filmszemle előzsűrije beválogatta a versenyfilmek mezőnyébe, ahol szép sikerrel szerepeltek. A "PIPACSOK" az 1999-es szemle megosztott fődíját nyerte el. A Duna Televízió elnöke kitüntette Tölgyesi Ágnest a Dunatáj Alapítványban végzett dokumentumfilmes tevékenységéért, valamint Buglya Sándort az alkotóműhely vezetéséért, a produceri munka színvonaláért. A Szociális és Családvédelmi Minisztérium pályázatán a műhelyben készült "Credo" és "Blanka" című filmek kaptak díjat. Tavaly az ORTT-hez benyújtott 25 pályamunkánkból 19-et támogatott a bíráló bizottság. Idén 43 jól előkészített pályázatot adtunk be. Legfrissebb eredményünk: a Kamera Hungária - 2000 egyik díja a "Vendégproletárok" (Uhrin Tamás) című szinopszisért.

- Merliner News -


2001. január 12.

Klasszikus filmálmok DVD-n

Újabb egykori filmsikerek, mozi-klasszikusok jelentek meg "DVD-köntösben". Alant ezekből a régi-új szenzációkból csemegézünk.

Victor Fleming - Elfújta a szél (Gone With The Wind - 1939)

A film kulisszatitkairól és a forgatás körülményeiről készült egy kétrészes dokumentumfilm David Hinton rendezésében, Egy legenda születése címmel, de ez nem került rá a DVD-re, pedig a többrétegű lemez lehetővé tenné, hogy a tekintélyes hosszúságú, 220 perces játékfilm mellé elhelyezzék a háttéranyagokat. Az Elfújta a szél esetében a film megszületésének története legalább olyan izgalmas, mint maga a film. Amikor David O. Selznick megszerezte a megfilmesítés jogát, a hollywoodi sztárok között szokatlan versengés kezdődött. Míg Clark Gable Rhett Butler szerepét viszonylag gyorsan megkapta, addig a Scarlett szerepéért folyó versengés csak a forgatás kezdetén dőlt el. Az ekkor szinte még ismeretlen angol színésznő, Vivien Leigh nyert olyan nagy nevű sztárokkal szemben, mint Bette Davis és Katharine Hepburn. A tökéletességre törekvő producer, Selznick annyira rátelepedett az alkotókra, hogy a előbb Georg Cukor adta fel a harcot, majd Victor Fleming kapott idegösszeroppanást. A rendezőt átmenetileg Sam Wood helyettesítette. A sok fáradozás nem volt hiábavaló. 13 Oscarra jelölték a filmet, amiből nyolcat meg is kapott. 1977-ben az amerikai filmintézet "minden idők legjobb filmjévé" választotta. A Warner most a DVD változaton beérte a tökételesen felújított képpel és az újrakevert 5.1-es Dolby Digital hanggal. A kétoldalas lemez egyik felén a film első része, másik felén a második rész található. Legalább egy Vivien Leigh vagy Clark Gable portrét rátehettek volna a korongra.

Spartacus

Az USA-ban Stanley Kubrick összes játékfilmjét kiadták DVD-n. Hazánkban először a Dr. Strangelove, majd a Tágra zárt szemek jelent meg kis ezüst korongon a kultikus rendezőtől. Karácsony előtt pedig már az élelmesebb Fotex üzletekben is megjelent a magyar feliratos Spartacus. A közönség és kritikusok egyaránt az antik eposzok /szandálos filmek/ legjobbjai közt tartja számon a trák rabszolga (Kirk Douglas) történetét. A film alapjául Howard Fast regénye szolgált. Láthatjuk, hogy Spartacus gladiátorként mekkora sikerrel lett a lázadás vezére, és végül hogyan bukott el a római seregek túlereje folytán. A közönségsikert a nagy gonddal rögzített tömegjelenetek és a kitűnő sztárok biztosították. A főgonosz Crassus szerepében Laurence Oliviert láthatjuk. Tony Curtis és Jean Simmons mellett, még Peter Ustinov alakítását érdemes kiemelni, aki 1961-ben a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat is elnyerte. A tökéletes képminőségű, digitálisan felújított változat a film eredeti nyitányát is tartalmazza.

Gladiátor

Ridley Scott rendező már a Gladiátor mozi premierje előtt gondolt arra, hogy filmjét DVD változatban is ki fogja adni. A Krisztus után 180-ban induló történet, az ókori Róma arénáinak diadalmas küzdelmeit varázsolja elénk. A Marokkóban és Máltán forgatott filmhez több mint 2500 fegyvert terveztek és gyártottak. A jelmeztervező irányításával több mint 10.000 jelmezt készítettek a színészeknek és a több ezer statisztának. Ehhez a nagyszabású produkcióhoz Scott gyakorlatilag reprodukálta Rómát. Ilyen nagyszabású díszletépítésre jó néhány évtizede nem volt példa. A Colosseum nézőterét 2000 igazi statiszta töltötte be, akik együtt lelkendeztek további 33.000 statisztával, akiket számítógéppel rajzoltak melléjük. A film címszereplője Russell Crowe, új-zélandi születésű és Ausztráliában nőtt fel. A Romper Stomper című filmben nyújtott alakításáért, már 1992-ben a legjobb színész díját kapta. A nemzetközi filméletbe a Szigorúan bizalmassal robbant be. A DreamWorks Stúdió első dupla DVD-je a következő meglepetéseket tartogatja Russell Crowe rajongóinak: az első lemezen a film (2,35:1 arányú) szélesvásznú változata látható. A másodikon pedig rengeteg extra található: rendezői kommentár, a "Gladiátorok véres sportja" címmel, 50 perces HBO dokumentumfilm. A film zenéjéről Hans Zimmer mesél 25 percben. Külön bemutató látható a vizuális effektekből. Az alkotók. megemlékeznek a forgatás végén, 61 éves korában elhunyt Oliver Reedről. A kihagyott jeleneteket Ridley Scott mutatja be. Az alkotók és a szereplők filmográfiái mellett, fotógaléria is található a színészek portréival. A tavalyi év moziszenzációja egyaránt megvásárolható DVD-n és lakossági videón.

Észvesztő (Girl, Interrupted)

A film Susanna Kaysen bestsellere alapján készült. Annak a két esztendőnek a krónikája, amelyet az írónő egy pszichiátriai intézetben töltött. 1967-et írunk. A 17 éves Susanna (Winona Ryder) olyan, mint a többi amerikai kamaszlány, bizonytalan magában és kicsit összezavarodott. Egy pszichiáter megállapítja, hogy a lány borderline eset, és beutalja egy kórházba, ahol a lány egy csapat fura, fiatal nő között találja magát. A nagyon zűrös Lisa (Angelina Jolie Oscar-díjas alakítása), az agyonkényeztetett Daisy (Brittany Murphy) és az összeégett arcú Polly (Elisabeth Moss) lesznek Susanna legjobb barátnői. Nehezen tudja elviselni, hogy az intézeti életnek ugyanúgy megvannak a szabályai, mint a kinti életnek, így összeütközésbe kerül a kórház vezetőivel. A DVD-n megtalálható James Mangold rendező teljes audiokommentárja, egy werkfilm, öt kimaradt jelenet, az eredeti filmelőzetes, filmográfiák, és a kor rockzenéjét reprezentáló külön zenei hangsáv.

- Steve -

 

 

Merliner havilap Merliner Archivum WebDesign honlap E-mail